Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Druk soczewkowaty to większe bezpieczeństwo pracowników

Miliony ludzi w całej Europie pracują w warunkach słabej widoczności. Europejscy badacze postanowili zwiększyć widoczność odzieży, którą pracodawcy mają obowiązek zapewnić tej grupie zawodowej.
Druk soczewkowaty to większe bezpieczeństwo pracowników
Druk soczewkowaty to technologia pozwalająca uzyskać efekt trójwymiarowy na płaskiej powierzchni dzięki tzw. zjawisku soczewkowatemu. Uczestnicy finansowanego przez UE projektu LION-TEX wykorzystali tę technologię do stworzenia przełomowego rozwiązania umożliwiającego uzyskanie tego efektu na tkaninach.

Wykorzystano do tego niedrogą, skuteczną i solidną maszynę drukującą — automatyczny ploter soczewkowaty, który upraszcza proces produkcji obrazów soczewkowatych. Zmieniające się kolory poprawiają właściwości odzieży ochronnej: ludzkie oko reaguje szybciej na efekty dynamiczne niż na statyczne. Dzięki temu stworzono nową generację odzieży ochronnej o zwiększonej widoczności.

Innowacyjny proces LION-TEX składa się z dwóch etapów. Tworzony jest przepleciony obraz, który następnie drukowany jest na tkaninie przy pomocy drukarki atramentowej. W drugim etapie tworzy się warstwę soczewkowatą przy użyciu maszyny atramentowej do nakładania wzorców 3D.

Prototyp plotera nie jest jeszcze gotowy do komercjalizacji, ale umożliwia wytwarzanie małych próbek tekstyliów soczewkowatych. Przeprowadzono pierwsze testy tkaniny. Dzięki synchronizacji i integracji całego procesu w ramach jednej maszyny, ploter LION-TEX oszczędza również surowce i energię. Te i inne obiecujące wyniki projektu pozwoliły na złożenie drugiego wniosku patentowego, aby objąć ochroną koncepcje i technologie zastosowane w ploterze LION-TEX.

Dzięki umożliwieniu zastosowania efektów 3D na tkaninach, odzież i urządzenia ochronne staną się dużo lepiej widoczne. Projekt LION-TEX przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa pracowników oraz zwiększenia konkurencyjności zatrudniających ich firm.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę