Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

LEAKDETECT — Wynik w skrócie

Project ID: 231196
Źródło dofinansowania: FP7-SME

Bardziej ekologiczne pojazdy chłodnie

Nowy system wykrywania wycieków pozwala zoptymalizować wydajność chłodzenia w pojazdach chłodniach. Oznacza to mniejsze obciążenia dla silników, oszczędność paliwa i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.
Bardziej ekologiczne pojazdy chłodnie
Europejska branża transportowa ma poważne trudności. Paliwo odpowiada za znaczną część kosztów operacyjnych, a jego cena wzrasta od kilku lat. Przy zwiększonym opodatkowaniu i obostrzeniach emisyjnych średnie marże spadły z ponad 3,5% w 2003 r. do 0–2% obecnie. Sytuacja jest jeszcze gorsza w przypadku transportu chłodniczego, gdzie zużycie paliwa jest większe. Branża pilnie potrzebuje nowych technologii ograniczających koszty użytkowania samochodów chłodni.

W tym celu UE dofinansowała projekt LEAKDETECT ("Mobile refrigeration system refrigerant leakage monitoring"). Inicjatywa, w której brało udział ośmiu partnerów, realizowana była do 2011 r., a jej celem było opracowanie systemu wykrywania wycieków czynnika chłodzącego. Technologia ta wykorzystuje sieć czujników akustycznych fal powierzchniowych (SAW). Te ekonomiczne urządzenia są szczególnie skuteczne w wykrywaniu zmian fizycznych — w tym przypadku wycieku chłodziwa. Ich wykrywanie pozwala na utrzymanie optymalnej wydajności czynnika chłodzącego, dzięki czemu zmniejszane jest obciążenie sprężarki i ograniczane są koszty.

Bez czujników SAW nawet w zadbanych systemach może dochodzić do wycieków chłodziwa powodujących obniżenie wydajności sprężarki. System LEAKDETECT powinien zapewnić poprawę sprawności odpowiadającej obniżeniu zużycia paliwa o 5%.

W pierwszej fazie projektu przeprowadzono prace techniczne obejmujące selekcję i testy materiałów do czujników oraz zaprojektowanie prototypu SAW. W drugiej fazie zajmowano się budową, dopracowywaniem, integracją i testowaniem czujników SAW. Technologia miała zostać objęta ochroną prawną w roku 2012, jednak nie została wykorzystana do zakończenia projektu.

System LEAKDETECT powinien umożliwić znaczne zmniejszenie zużycia paliwa przez samochody chłodnie, co przełoży się na wyższe zyski małych firm europejskich. Inną korzyścią będzie ograniczenie emisji spalin i dwutlenku węgla.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę