Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Bezpieczniejsze i trwalsze implanty biodrowe

Wzrostowi wytrzymałości protez biodrowych czasem towarzyszy uwalnianie niebezpiecznych substancji do organizmu pacjenta. Naukowcy finansowani ze środków UE stworzyli nowatorskie protezy na bazie napolimerowego materiału ceramicznego na rzecz tworzenia lepszych implantów.
Bezpieczniejsze i trwalsze implanty biodrowe
Spory odsetek protez wszczepianych podczas konwencjonalnej całkowitej alloplastyki stawu biodrowego (THR) przestaje pełnić swoją funkcję w ciągu pierwszych 16 do 20 lat po operacji. Konsultanci ortopedyczni mogą zalecić procedurę zwaną pokrywaniem nową powłoką protezy stawu biodrowego, zamiast THR dla bardziej aktywnych pacjentów o mocnych kościach, pozwalając na większą ochronę naturalnych kości i strefy przystawowej, oraz zapewniając większą trwałość. Wymaga to wymiany uszkodzonej lub chorej powierzchni stawu panewkowego w biodrze na metalowy element pokrywający, znany jako pokrycie endoprotezy typu MoM (metal on metal). Jednak raporty w sprawie wysokiego stężenia kobaltu i chromu we krwi i surowicy u pacjentów z urządzeniami typu MoM wywołało poważne obawy dotyczące ich długotrwałych skutków.

Zespół finansowany ze środków UE opracował ulepszoną protezę stawu biodrowego na bazie zaawansowanego materiału ceramicznego o wysokiej wytrzymałości na ściskanie, odporności na ścieranie i obojętnego chemicznie. W projekcie ENDURE ("Enhanced durability resurfacing endoprosthesis") wyznaczono ambitny cel w postaci wydłużenia trwałości protezy do trzydziestu lat.

Aby uzyskać protezę stawu biodrowego z powłoką z napolimerowego materiału ceramicznego, naukowcy skupili się na bioceramicznym materiale kompozytowym na osłonie aluminiowej i polietereterketonowym materiale wzmacnianym włóknami węglowymi. Opracowano nowe opłacalne metody przetwarzania polimerów i wykorzystali szeroko zakrojone testy teoretyczne i doświadczalne, aby stworzyć ostateczne wersje. System i proces jego wdrażania z powodzeniem przetestowano i zademonstrowano za pośrednictwem wyspecjalizowanych chirurgów pracujących na zwłokach.

Wstępne publikacje wyników na stronie internetowej projektu wywołały falę pytań i wzmożone zainteresowanie, napędzając proces prób klinicznych. Komercjalizacja tego odkrycia przyniesie wielkie korzyści gospodarce UE i zapewni konkurencyjną pozycję małych i średnich przedsiębiorstw specjalizujących się w tej dziedzinie. Zmniejszenie liczby powtórnych operacji przyniesie również ogromne oszczędności systemom opieki zdrowotnej i, co najważniejsze, znacznie poprawi jakość życia wielu pacjentów z endoprotezą stawu biodrowego w każdym wieku.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę