Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

SCAMSTOP — Wynik w skrócie

Project ID: 232458
Źródło dofinansowania: FP7-SME
Kraj: Niemcy

Walka z oszustwami w technologiach komunikacyjnych

Sektor komunikacji zmaga się z problemem oszustw. Dzięki środkom UE powstało nowe rozwiązanie pomagające firmom w radzeniu sobie z tymi wyzwaniami.
Walka z oszustwami w technologiach komunikacyjnych
Według danych organizacji Communication Fraud Control Association (CFCA) oszustwa w tradycyjnych sieciach telekomunikacyjnych kosztują operatorów miliardy euro rocznie. Problem ten ma się jeszcze nasilić w miarę przechodzenia na technologię VoIP — umożliwiającą prowadzenie komunikacji dźwiękowej przez sieci komputerowe — gdyż systemy te charakteryzują się większą otwartością i podatnością na zagrożenia. Uczestnicy finansowanego ze środków UE projektu SCAMSTOP ("Scams and fraud detection in Voice over IP networks") postanowili uporać się z tymi niedoskonałościami tej stosunkowo nowej technologii.

Aby chronić dostawców usług VoIP przed oszustwami, a użytkowników przed kradzieżą danych, uczestnicy projektu postanowili stworzyć rozbudowane systemy wykrywania oszustw oparte na zaawansowanych mechanizmach monitoringu, detekcji i alarmów w środowiskach VoIP. Opracowano nowatorskie algorytmy do wykrywania przypadków nieprawidłowego użytkowania i oszustw, stanowiące główny przedmiot prac SCAMSTOP. Algorytmy zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić wysoki współczynnik wykrywalności przy użyciu małej mocy i niewielkich zasobów pamięciowych.

Prace koncentrowały się na badaniu skali oszustw, ich klasyfikacji, identyfikacji specyficznych problemów w sieciach VoIP oraz projektowaniu architektury zapobiegającej oszustwom. Wśród badanych rodzajów oszustw znalazły się oszustwa subskrypcyjne (uzyskiwanie dostępu do usługi przy pomocy fałszywych danych tożsamości i bez wnoszenia opłaty) oraz oszustwa nałożone (przechwytywanie zasobów od prawowitych użytkowników poprzez uzyskiwanie dostępu do ich kont w telefonie). Oszuści potrafią też włamać się do systemu PBX i dokonać tzw. sklonowania telefonu.

Rozwiązanie stworzone w ramach projektu posiada wiele różnych komponentów identyfikujących oszustwa, tworzących kompletne rozwiązanie do zarządzania oszustwami (FMS) w sieciach VoIP. System wyposażony jest w bogaty interfejs zarządzania wraz z alarmami i wizualizacją wyników, a także umożliwia utworzenie reguł i konfigurację algorytmów.

Dzięki projektowi SCAMSTOP powstaje ważna wiedza z zakresu bezpieczeństwa VoIP, a ponadto pomaga on dostawcom usług w realizacji należnych im zysków. W ten sposób małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) mogą zabezpieczyć swoje infrastruktury i chronić się przed oszustwami, co pomaga stabilnie rozwijać europejski sektor VoIP. Z osiągnięć projektu skorzysta wiele technologii, w tym telefonia, komunikatory i wideokonferencje.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę