Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

AIR-SEAL — Wynik w skrócie

Project ID: 231171
Źródło dofinansowania: FP7-SME

Większe bezpieczeństwo lotnictwa dzięki RFID

Wózki kuchenne były dotychczas najsłabszym ogniwem w bezpieczeństwie lotnictwa, jednak nowy, zaawansowany technicznie zamek powinien zapewnić ich bezpieczeństwo.
Większe bezpieczeństwo lotnictwa dzięki RFID
Stosowanie środków bezpieczeństwa w lotnictwie jest czasochłonne i kosztowne, lecz konieczne. Przeważnie jest też skuteczne, a istniejące systemy w realny sposób zapobiegają terroryzmowi. Najsłabszym ogniwem w łańcuchu bezpieczeństwa lotniczego były jednak dotychczas niepozorne wózki kuchenne. Obecnie stosowane mechanizmy zamykające są niewygodne w obsłudze, a ich otwarcie nie jest nigdzie rejestrowane. Ponadto żaden z istniejących systemów nie zapewnia jednocześnie zaplombowania i zamknięcia w połączeniu z nieprzerwanym śladem kontroli od zapełnienia wózka po załadowanie go na pokład. Finansowany ze środków UE projekt AIR-SEAL ("An innovative RFID security seal for aircraft galley trolleys") opracował rozwiązanie, które pozwoli odpowiedzieć na tę potrzebę rynku.

Dwuletni projekt AIR-SEAL jest finansowany z siódmego programu ramowego UE (7PR), którego zadaniem jest wspomaganiem małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Projekt opracował drugiej generacji rozwiązanie plombowania i zamykania oparte na technologiach szyfrowania stosowanych w algorytmach bankowych. Otwarcia wózka będzie mógł dokonać wyłącznie uprawniony personel posiadający urządzenie zabezpieczające o odpowiednim identyfikatorze. Każda czynność wykonywana przy każdym wózku w całym łańcuchu dostaw będzie elektronicznie monitorowana i rejestrowana, niezależnie od lokalizacji. Lokalizację każdego wózka można śledzić, umożliwiając jego otwieranie tylko w ściśle określonych miejscach. System będzie odporny na próby modyfikacji, skopiowania i złamania. Ponadto można go zainstalować na już istniejących wózkach z posiłkami i produktami wolnocłowymi.

Osiągnąwszy wszystkie zaplanowane cele projektu AIR-SEAL, zajęto się upowszechnianiem jego wyników na targach Aircraft Interiors Show 2011, gdzie szereg potencjalnych nabywców wyraziło zainteresowanie produktem. Targi były również okazją do zaprezentowania urządzenia i wykorzystania zebranych opinii do wprowadzenia ulepszeń.

Poza korzyściami dla bezpieczeństwa, których dotyczył pierwotny cel projektu AIR-SEAL, prace powinny też ograniczyć straty ekonomiczne związane z kradzieżami. Ponadto projekt zidentyfikował szereg dodatkowych rynków, do których można zaadaptować stworzoną technologię zabezpieczeń. Poza transportem podobne rozwiązania bezpiecznego i kontrolowanego dostępu mogą znaleźć zastosowanie w służbie zdrowia, sądownictwie i wojsku.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę