Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Prezentacje projektów - Bardziej inteligentne wyszukiwanie dzięki identyfikatorom

Przyszłość przetwarzania danych nieodzownie związana jest z koncepcją Big Data. Ogromne zasoby informacji dostępne w Internecie oraz w chmurach obliczeniowych być może pomogą uniknąć kolejnego kryzysu finansowego, a także poinformują nas o dokładnym terminie przyjazdu autobusu. Kluczowym etapem na drodze do osiągnięcia powyższego celu jest wyposażenie dosłownie wszystkiego - osób, przedsiębiorstw oraz produktów - w identyfikatory.
Prezentacje projektów - Bardziej inteligentne wyszukiwanie dzięki identyfikatorom
Wyobraźcie sobie Państwo, że wszystko z czego korzystacie posiada unikalny kod, który można skanować, gromadząc tym samym ogromną ilość informacji. Stworzenie bazy danych obejmującej miliardy unikalnych identyfikatorów mogłoby zrewolucjonizować sposób, w jaki myślimy o obiektach. Przykładowo, gdyby każdy produkt, jaki można kupić, dało się śledzić na dowolnym etapie łańcucha dostaw, to możliwe byłoby sprawdzenie, czy żywność faktycznie pochodzi z farmy organicznej lub czy konkretny samochód został objęty akcją serwisową.

Jednak na wdrożeniu unikalnych identyfikatorów skorzystają nie tylko konsumenci: będą one przydatne także dla władz państwowych i przedsiębiorstw. Firma Okkam zajmuje się indeksowaniem unikalnych identyfikatorów opisujących ogromną ilość danych dostępnych w Internecie. Okkam srl stworzono z myślą o komercjalizacji technologii opracowanych w ramach finansowanego przez UE projektu OKKAM. Jednym z głównych klientów firmy są władze włoskiego regionu Trentino, które korzystają z danych typu "Big Data", takich jak te przetwarzane przez Okkam srl, w celu usprawnienia poboru podatków.

"Współpracujemy z władzami regionu Trentino w zakresie gromadzenia danych dotyczących podatników", twierdzi Paolo Bouquet, prezes firmy Okkam srl. "Dane te pozwalają wykrywać oszustwa podatkowe, które, jak łatwo się domyślić, stanowią obecnie gorący temat we Włoszech".

Firma Okkam współpracuje także z przemysłem finansowym w zakresie przeciwdziałania pogłębianiu się kryzysu finansowego. Poprzez agregację danych dotyczących poszczególnych klientów, pochodzących od banków, przedsiębiorstw zajmujących się oceną zdolności kredytowej a także z Internetu, pożyczkodawcy mogą identyfikować potencjalnie niesolidnych kontrahentów i odpowiednio dostosowywać swe decyzje. Dzięki temu łatwiej jest zapobiegać zaleganiu z płatnościami, które stanowiło jedną z przyczyn ostatniego kryzysu finansowego.

Indeksowanie świata na podstawie identyfikatorów

Firma Okkam srl zarządza centralnym repozytorium identyfikatorów (lub znaczników) opisujących ludzi, organizacje oraz przedmioty. Znaczniki te są dostępne dla każdego, kto chciałby zindeksować dowolne, interesujące go informacje w Internecie lub w ramach prywatnego zbioru.

Trudność korzystania z zasobów Big Data polega na tym, że osoba lub firma nazwana w konkretny sposób w obrębie jednej bazy danych może mieć zupełnie odmienną nazwę w innej bazie danych. Przykładowo, w wiadomościach używa się zarówno terminu Barack Obama, Prezydent Stanów Zjednoczonych, jak i Biały Dom. Dla ludzi oczywiste jest, że te dwa określenia oznaczają to samo, jednak komputery nie potrafią wyciągać takich wniosków. By stawić czoła powyższemu wyzwaniu firma Okkam stworzyła Globalny, Otwarty System Nazw ('Global Open Naming System'), będący indeksem unikalnych jednostek, takich jak ludzie, organizacje oraz produkty. System ten umożliwia współdzielenie danych.

"Oferujemy bardzo szybką i skuteczną metodę wyszukiwania danych na temat niektórych jednostek, w oparciu o różnorakie źródła. Nasza wyszukiwarka jest bardzo szybka", twierdzi Paolo Bouquet. "Co więcej, nasz system działa w sposób inkrementalny, dzięki czemu raz wykonana praca nie idzie na marne. System nazewnictwa jednostek Okkam pozwala współdzielić identyfikatory pomiędzy różnymi projektami, przedsiębiorstwami, czy zbiorami danych. Możliwe jest także tworzenie nowych zbiorów, na podstawie wcześniej zrealizowanych prac."

Korzyści płynące z unifikacji nazw

Spójny rejestr nazw Okkam wpływa korzystnie nie tylko na zbiory danych. Obiekty rzeczywiste, takie jak przystanki autobusowe czy gazety, również skorzystają na stosowaniu unikalnych identyfikatorów. Dzięki prostym technologiom, takim jak kody QR (czarno-białe kody paskowe podobne do szachownicy) czy Komunikacja Bliskiego Zasięgu ('Near Field Communication' - NFC), umożliwiająca wymianę danych pomiędzy urządzeniami przenośnymi, system Okkam pozwala znakować obiekty rzeczywiste w oparciu o aktualne dane udostępnianie przez Internet.

Przykładowo, w prowincji Trentino wszystkie przystanki autobusowe zostały oznakowane kodami QR. Dzięki temu pasażerowie mogą skanować kody i uzyskiwać aktualne informacje na temat zakłóceń ruchu, czy też pobierać rozkłady jazdy. Za sprawą powyższych technologii "Internet przedmiotów" stał się o krok bliższy.

Projekt OKKAM uzyskał wsparcie finansowe w ramach Siódmego Programu Ramowego UE (7PR).

Hiperłącza do projektu w serwisie CORDIS:

7PR w serwisie CORDIS
- informacje na temat projektu OKKAM w bazie danych CORDIS

Hiperłącze do strony internetowej projektu:

- strona internetowa projektu OKKAM

Inne hiperłącza:

strona internetowa Komisji Europejskiej poświęcona agendzie cyfrowej

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę