Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Prezentacje projektów - Aplikacja dla smartfonów, która pozwoli podróżować bardziej inteligentnie

Czy gdy utkwicie Państwo w korku zdarza Wam się zagrać w grę, np. Flappy Bird? Być może istnieje bardziej inteligentne zastosowanie Państwa smartfonu. Aplikacja dla urządzeń przenośnych, stworzona przez europejskich naukowców, być może pozwoli zmniejszyć o 5% ruch uliczny w Państwa mieście w godzinach szczytu.
Prezentacje projektów - Aplikacja dla smartfonów, która pozwoli podróżować bardziej inteligentnie
Tripzoom to aplikacja łącząca rozwiązania społecznościowe, gry oraz system nagradzania, której celem jest wpływanie na wybory dokonywane przez osoby korzystające ze środków transportu. Program Tripzoom, opracowany przez konsorcjum SUNSET (Zrównoważone usługi z zakresu sieci społecznościowych na rzecz transportu - ' Sustainable Social Network Services for Transport'), początkowo udostępniono w trzech miastach pilotażowych w 2013 roku, a obecnie jest on dostępny wszędzie.

Aplikacja gromadzi za pośrednictwem smartfonu dane dotyczące wzorców przemieszczania się użytkowników, a następnie, korzystając z sieci społecznościowych, wyszukuje potencjalnych partnerów do współdzielenia samochodu. Tripzoom korzysta także z danych dotyczących ruchu ulicznego, w celu wyszukiwania możliwie najmniej zatłoczonych tras, a ponadto dostarcza porady dotyczące zmniejszania negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

"Zorientowane na ludzi podejście do przemieszczania się, zastosowane w ramach aplikacji Tripzoom, sprawia, że użytkownicy stają się centralnym elementem systemu transportowego", tłumaczy Dr Marcel Bijlsma, koordynator projektu SUNSET. "Celem powyższego rozwiązania jest zachęcanie użytkowników do podejmowania inteligentnych decyzji w zakresie przemieszczania się".

Smartfony oraz inteligentne podróżowanie

Aplikacja Tripzoom zawiera osobisty "dziennik", w którym rejestrowane są informacje na temat schematów przemieszczania się użytkownika. Dziennik ten może także służyć zachęcaniu użytkownika do korzystania z publicznych środków transportu oraz do przemieszczania się pieszo lub na rowerze, w celu oszczędzania czasu, obniżania kosztów oraz poprawiania stanu zdrowia.

Użytkownicy, który korzystali z pilotażowej wersji systemu, stwierdzili, że znacząco wpłynął na ich nawyki z zakresu przemieszczania się. Jeden z użytkowników stwierdził, że system "zachęcił jego współpracowników do codziennego przemieszczania się pomiędzy domem i pracą w bardziej proekologiczny sposób", natomiast według słów innego użytkownika "aplikacja Tripzoom to doskonały sposób uświadomienia sobie własnych nawyków w zakresie przemieszczania się. Mnie zmotywowała by jeździć do pracy na rowerze!"

"Dokonaliśmy oceny różnych metod motywowania użytkowników", tłumaczy dr Bijlsma. Pośród nich należy wymienić: "informacje na temat kosztów, emisji spalin oraz zużycia kalorii; punkty i nagrody za dobre wybory z zakresu przemieszczania się, a także wykorzystanie sieci społecznościowych do zachęcania grup użytkowników do osiągania wspólnych celów".

Aplikacja Tripzoom jest dostępna w Internecie , natomiast firma Mobidot, utworzona w wyniku prac projektowych, pomaga organizacjom opracowywać kampanie uświadamiające oraz pakiety motywacyjne, które będą zachęcać użytkowników do bardziej inteligentnego przemieszczania się. By złagodzić obawy dotyczące prywatności, aplikacja gwarantuje, że użytkownik ma zawsze pełną kontrolę nad informacjami, które są gromadzone I współdzielone z innymi.

Zmniejszanie korków, poprawianie jakości życia

Po drogach Europy przemieszcza się obecnie ponad 250 milionów pojazdów, z czego 90% to samochody osobowe. Oznacza to, że na każdych dwóch mieszkańców Unii Europejskiej przypada jeden samochód. Z badań przeprowadzonych przez członków konsorcjum SUNSET wynika, że w przypadku większości europejskich miast promowanie stosowania aplikacji Tripzoom powinno poskutkować zmniejszeniem ruchu w godzinach szczytu o 5%.

"Jesteśmy przekonani, że podejście ukierunkowane na ludzi może spowodować realną zmianę, wpływając na obywateli I wspierając ich w podejmowaniu inteligentnego wyboru sposobu przemieszczania się w elastyczny I opłacalny sposób", twierdzi dr Bijlsma.

Współpraca na całym obszarze UE

Dr Bijlsma stał na czele zespołu naukowców pochodzących z dziewięciu organizacji zlokalizowanych w pięciu krajach UE. Prace kierowanego przez niego zespołu wsparto kwotą 2,95 milionów euro w ramach Siódmego Programu Ramowego UE (7PR). Naukowcy korzystali z trzech "żywych laboratoriów", utworzonych przez ochotników pochodzących z Enschede w Holandii, Göteborga w Szwecji oraz z Leeds w Wielkiej Brytanii. Powyżsi ochotnicy pomagali zespołowi badawczemu testować rzeczywisty efekty stosowania różnych rodzajów informacji I czynników motywacyjnych, w celu skuteczniejszego identyfikowania metod zmniejszania korków wynikających z ruchu samochodowego.- Źródło: Dr Marcel Bijlsma, Novay, Holandia
- Tytuł projektu: SUstainable social Network SErvices for Transport
- Akronim projektu: SUNSET
- strona internetowa projektu SUNSET
- informacje na temat projektu SUNSET w baize danych CORDIS
- strona internetowa aplikacji Tripzoom
- wideo na temat projektu SUNSET: wizja zarządzania mobilnością nowej generacji

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę