Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

IDOHAP — Wynik w skrócie

Project ID: 255782
Źródło dofinansowania: FP7-JTI

Bonus dla przemysłu lotniczego

Zastosowanie odkrytych śmigieł przeciwbieżnych mogłoby potencjalnie zmniejszyć zużycie paliwa przez samoloty nawet o 20%. Jeden z projektów finansowanych ze środków UE opracował stanowisko testowe, które umożliwi sprawdzenie możliwości tych innowacyjnych silników.
Bonus dla przemysłu lotniczego
W obliczu oczekiwanego wzrostu popularności transportu lotniczego poważną przeszkodą dla dalszego rozwoju przemysłu lotniczego będzie wzrost emisji. Jednym z najkorzystniejszych podejść do tego problemu jest tworzenie innowacyjnych silników o mniejszym zużyciu paliwa.

Finansowany z podprogramu wspólnych inicjatyw technologicznych siódmego programu ramowego (7PR) projekt 'Innovative design of hubs and propellers' (IDOHAP) zajął się testowaniem odkrytych śmigieł przeciwbieżnych. W porównaniu z używanymi obecnie typowymi silnikami turbowentylatorowymi mogą one dawać nawet o 20% mniejsze zużycie paliwa.

Partnerzy projektu zajęli się doświadczalnym gromadzeniem szczegółowych danych na temat właściwości aeroakustycznych łopat odkrytych śmigieł przeciwbieżnych. W tym celu projekt IDOHAP opracował I dostarczył stanowisko testowe odkrytych śmigieł przeciwbieżnych dla konsorcjum Airbus, opracowane w ścisłej współpracy z czołowymi europejskimi ośrodkami badań lotniczych.

Pomyślnie zaprojektowano również parę piast w skali jeden do pięciu do nowego stanowiska testowego Z49 konsorcjum Airbus. Dodatkowo dostarczono modele projektowania wspomaganego komputerowo (CAD), schematy produkcyjne I analizę strukturalną. Piasta przednia mieści 11 łopat śmigła I obraca się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, a piasta tylna obejmuje dziewięć łopat I obraca się zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Opracowane konstrukcje umożliwiają proste, dokładne I powtarzalne ustawianie kąta natarcia łopat oraz bezpieczne zamocowanie łopat w piaście. Projekt dostarczył kluczową technologię projektową umożliwiającą stworzenie modelu silnika z odkrytymi śmigłami przeciwbieżnymi do testów w tunelu aerodynamicznym. Po opracowaniu takiego modelu system stworzony w ramach projektu IDOHAP będzie dostarczać kluczowych danych podstawowych wspomagających projektowanie samolotów pasażerskich o mniejszym zużyciu paliwa I niższej emisji hałasu.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę