Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

WHEYLAYER — Wynik w skrócie

Project ID: 218340
Źródło dofinansowania: FP7-SME

Plastiki z serwatki do pakowania żywności

W ramach finansowanego ze środków UE projektu opracowano tańszą i nadającą się do recyklingu warstwę bariery tlenowej do zastosowania w opakowaniach plastikowych.
Plastiki z serwatki do pakowania żywności
Żywność musi być odpowiednio opakowana, aby zapobiec jej kontaktowi z tlenem, który osłabia smak, kolor i wartości odżywcze produktów, a także skraca ich okres przydatności do spożycia. Obecnie stosowane materiały opakowaniowe wykonane są z syntetycznych folii poliolefinowych z dodatkiem syntetycznych polimerów tworzących barierę tlenową. Materiały te niestety trudno poddają się recyklingowi i mogą być drogie.

Serwatka, biopolimerowy produkt uboczny produkcji sera, jest alternatywnym materiałem, którym można powlekać folie plastikowe. Uczestnicy projektu WHEYLAYER ("Whey protein-coated plastic films to replace expensive polymers and increase recyclability") badali możliwości wykorzystania tej metody.

Naukowcom udało się zaprojektować powłokę serwatkową z warstwą bariery i warstwą aktywną. Warstwa bariery tworzona jest poprzez przekształcanie słodkiej i kwaśnej serwatki w izolaty białkowe serwatki (WPI), które można uzupełnić plastyfikatorami. Warstwa aktywna zawiera środki przeciwbakteryjne i przeciwutleniacze, wydłużające okres przydatności produktu do spożycia.

Ocena ryzyka wykazała, że zastosowanie nowego materiału nie ma negatywnego wpływu na ogólne bezpieczeństwo żywnościowe. Ponadto, wskaźniki przenikania tlenu i pary wodnej były znacznie niższe niż w przypadku innych biopolimerów.

Nowo stworzona powłoka jest także łatwiejsza w recyklingu i można ją w prosty sposób usuwać przy pomocy enzymów. Partnerzy projektu zadbali o to, aby proces recyklingu nowego materiału można było łatwo zastosować w zakładach przetwarzania odpadów oraz aby ich pracownicy wiedzieli, jak się z nim obchodzić.

W ramach WHEYLAYER opracowano także skuteczny sposób wykorzystywania pozostałości serwatki, która bez procesu oczyszczania może poważnie zanieczyszczać wodę. Korzyści odniesie też przemysł produkcji tworzyw sztucznych dzięki zmniejszeniu ilości odpadów plastikowych. Podsumowując, projekt powinien przynieść zarówno korzyści gospodarcze, dzięki lepszej konserwacji żywności, jak i środowiskowe.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę