Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

SAFEGRAPE — Wynik w skrócie

Project ID: 232453
Źródło dofinansowania: FP7-SME

Zestaw do wykrywania szarej pleśni dla producentów wina

Zakażenia szarą pleśnią mogą prowadzić do strat winogron rzędu 15–40% rocznie, tj. około 15 mld euro. W ramach nowego badania opracowano szybki i skuteczny zestaw do diagnozowania zakażeń dotykających winorośli, zanim nastąpi zakażenie całego zbioru.
Zestaw do wykrywania szarej pleśni dla producentów wina
Szara pleśń, wywoływana przez grzyb z gatunku Botrytis cinerea (B. cinerea), jest wykrywana drogą kosztownej i czasochłonnej analizy laboratoryjnej. Jednak po jej wykryciu zwykle jest za późno, by ocalić dotknięte nią winogrona, a patogen jest szczególnie odporny na fungicydy.

Sfinansowany przez UE projekt SAFEGRAPE zainicjowano w celu stworzenia prostego, taniego urządzenia do wykrywania obecności B. cinerea w soku winogronowym. Urządzenie to może być stosowane zarówno jako zestaw przenośny w winnicach, a także jako element przemysłowej linii produkcji wina.

Badacze zdecydowali się na stosowanie bioczujnika do wykrywania lakkazy, enzymu produkowanego przez grzyb. Wersja przenośna wymagała systemów elektronicznych do przetwarzania danych, natomiast zautomatyzowane narzędzie przemysłowe wymagało szeregu dodatkowych systemów mechanicznych.

Naukowcy z powodzeniem zaprojektowali i zbudowali kilka prototypów. Prototypy te przetestowano w laboratorium, zakładzie przetwórstwa oraz w terenie, i wszystkie działały zgodnie z przeznaczeniem. Naukowcy zidentyfikowali również ograniczenia w zakresie wykrywania, a także optymalne warunki pracy urządzenia.

Prototypy opracowane w ramach projektu SAFEGRAPE są obecnie gotowe do komercjalizacji. Oczekuje się, że urządzenie poprawi jakość i wielkość zbiorów oraz pomoże zmniejszyć stosowanie fungicydów i siarczków w produkcji wina.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę