Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Nowe spojrzenie na procesy obróbki skrawaniem

Zespół badaczy europejskich opracował nowe podejście do szlifowania w warunkach przemysłowych. Technika zamrażania drobnej mgiełki chłodziwa pozwoliła dramatycznie zmniejszyć koszty i zasoby niezbędne do stosowania tego powszechnego procesu przemysłowego.
Nowe spojrzenie na procesy obróbki skrawaniem
Szlifowanie stanowi nieodłączny etap wykańczania części przemysłowych, umożliwiając produkcję tak różnych produktów, jak kulki łożyskowe, silniki odrzutowe i układy mikroelektroniczne.

Dotychczasowe techniki wymagają jednak dużo energii, z której większość zamienia się w ciepło. Rozwiązaniem tego problemu jest obfite spryskiwanie strefy styku chłodziwem, co jeszcze bardziej zwiększa pobór energii, a zmniejsza wydajność. Utylizacja przepracowanego chłodziwa stanowi dla producentów poważny koszt — koszty szlifowania zazwyczaj stanowią około 15% łącznego kosztu wykonania produktu.

W wydajnych systemach chłodzenia stosowanych przy innych procesach obróbki skrawaniem, na przykład wierceniu, toczeniu lub frezowaniu, chłodziwo jest rozpylane bezpośrednio w obszarze styku narzędzia z częścią obrabianą. Zaadaptowanie tych technik do szlifowania jest jednak trudne, ponieważ w tym przypadku nie występuje żadna wyraźna krawędź cięcia.

Problemem tym zajął się finansowany ze środków UE projekt CAMEL-MCG . Międzynarodowy zespół badaczy z czołowych instytutów badawczych i przedsiębiorstw przemysłowych opracował rozwiązanie korzystające z dwóch dysz. Pierwsza dysza rozpyla warstewkę oleju pokrywającą porowatości koła szlifującego, natomiast druga uwalnia gaz, który powoduje przymarzanie tego środka smarnego do powierzchni obszaru styku i zapewnia dobre przywieranie podczas całego procesu, co pozwala chronić produkt i uniknąć uszkodzeń spowodowanych nagrzewaniem.

Analiza cyklu życia wykazuje, że nowy system powinien zmniejszyć ilość odpadów i zużycie energii podczas szlifowania o 40%, co przełoży się na zmniejszenie kosztu produkcji każdej części o 20%, uwzględniając koszty energii oraz używania i utylizacji chłodziwa.

Wyniki projektu CAMEL-MCG mogą mieć znaczący wpływ ekonomiczny na procesy produkcyjne w UE poprzez zwiększenie wydajności tego wszechobecnego procesu przemysłowego.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę