Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Otwarcie się na zastosowanie zamkniętych klatek

Naukowcy opracowali projekt klatki, która umożliwia przyjazną dla środowiska i ekonomiczną hodowlę ryb w oceanie.
Otwarcie się na zastosowanie zamkniętych klatek
Akwakultura morska już teraz zajmuje ważne miejsce na rynku europejskim, jednak szereg czynników środowiskowych sprawia, że jest ona trudna do kontrolowania. W finansowanym przez UE projekcie CLOSEDFISHCAGE skupiono się na opracowaniu zamkniętej, uniemożliwiającej ucieczkę klatki o niezmiennej wielkości do hodowli ryb na pełnym morzu. Tego typu klatka mogłaby zwiększyć konkurencyjność małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w sektorze akwakultury, a także przyczynić się do ochrony produkcji jakości ryb po konkurencyjnych cenach.

Najważniejszymi osiągnięciami projektu są głębsze zrozumienie biologicznych, fizycznych, operacyjnych i regulacyjnych wymogów dotyczących hodowli ryb w oceanie oraz stworzenie prototypu klatki. Prototyp klatki ma 12 m średnicy, jest obłożony płótnem i wyposażony w system wlotowy i wylotowy. Umożliwia także ciągłe monitorowanie podstawowych parametrów jakości wody.

Naukowcy przetestowali prototyp w rzeczywistych warunkach w Brønnøysund, w Norwegii. Następnie system odholowano w inne miejsce w celu przeprowadzenia testów przy bardziej intensywnych falach i prądach. W klatce umieszczono 100 sztuk łososia na okres około 6 miesięcy, aby przetestować wzrost, dobrostan i stan zdrowia.

Wyniki testu pokazały, że prototyp CLOSEDFISHCAGE jest stabilny i zachowuje integralność strukturalną. Okazał się również bardziej przyjazny dla środowiska niż tradycyjne siatki klatkowe.

Wśród innych innowacji projektu CLOSEDFISHCAGE znalazły się: niezwykle wytrzymała i elastyczna polimerowa zagroda siatkowa, system ochrony przed drapieżnikami i system kontroli. Powstał także prototypowy system uzdatniania i kontrolowania jakości wody, który przetestowano w celu zapewnienia optymalnej jakości wody.

Ostatecznie wyniki zaowocowały stworzeniem nowych technologii, które mogą otworzyć nowe możliwości i rozwój akwakultury morskiej.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę