Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Wspomagane laserowo łączenie części metalowych jest szybsze i tańsze

W Europie opracowano nową technologię spawania blach metalowych. Nowy proces jest dużo szybszy i bardziej energooszczędny, a jednocześnie zapewnia tę samą jakość połączeń.
Wspomagane laserowo łączenie części metalowych jest szybsze i tańsze
W spawaniu elektrodą wolframową w osłonie gazu obojętnego (TIG) i spawaniu plazmowym używa się elektrody wolframowej do podgrzewania metalu, natomiast argon chroni połączenie przed obecnymi w powietrzu zanieczyszczeniami. Do niedawna jednak technika TIG była dość czasochłonna.

Pokonanie tego ograniczenia było celem finansowanego przez UE projektu CLAIM ("Customised laser-assisted plasma arc welding of light alloys and steels"). Zadaniem uczestników projektu było zbudowanie przemysłowego prototypu, a następnie opracowanie nowego procesu i zbadanie jego opłacalności ekonomicznej.

Na początku prac małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) biorące udział w projekcie określiły konkretne wymagania dla użytkowników końcowych. W oparciu o tę analizę podjęto decyzję o opracowaniu podwójnego procesu laserowego TIG.

Zmodyfikowano dotychczasową potrójną głowicę TIG, konstruując prototypową głowicę. Przy pomocy tej głowicy zespawano próbne elementy z aluminium i stali nierdzewnej.

Przy opracowywaniu technologii wykorzystano analizę spektralną oraz diagnostykę procesu z użyciem kamery o dużej prędkości. Ponadto, w ramach projektu stworzono system monitorowania procesu, wykrywający i identyfikujący wady połączeń spawanych w czasie rzeczywistym.

Aby zagwarantować prawidłową instalację całego sprzętu spawalniczego, opracowano instrukcję obsługi prototypowego systemu. Projekt został już zakończony, a w jego ramach powstała technika podwójnego spawania laserowego TIG.

Pozwala ona zmniejszyć nakłady energetyczne procesu spawania i dwukrotnie zwiększa jego prędkość bez zmniejszenia głębokości połączenia. Dzięki temu uczestniczące w projekcie europejskie MŚP mogą podnieść swoją konkurencyjność na światowym rynku technologii spawania blach metalowych. Film na temat projektu można zobaczyć tutaj .

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę