Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

IM3I — Wynik w skrócie

Project ID: 222267
Źródło dofinansowania: FP7-SME

Sprawniejsze przeszukiwanie treści multimedialnych w zbiorach cyfrowych

Europejscy badacze stworzyli nowe metody przeszukiwania, tworzenia streszczeń i wizualizowania dużych archiwów multimedialnych. Metody te pozwolą właścicielom zbiorów na jeszcze efektywniejsze wykorzystanie zasobów cyfrowych.
Sprawniejsze przeszukiwanie treści multimedialnych w zbiorach cyfrowych
Lawinowo rosnąca ilość treści cyfrowych oznacza konieczność tworzenia wysoce dostosowywalnych interfejsów. Aby były przydatne, muszą one dawać się dostosowywać zgodnie z profilami użytkowników, jak i określonymi rodzajami wyszukiwania.

W tym kontekście powstał finansowany ze środków UE projekt IM3I ("Immersive multimedia interfaces"). Projekt poświęcony było potrzebom branży medialnej i komunikacyjnej, które muszą sprostać wymogom nie tylko zmieniających się technologii, ale także zmieniających się zachowań konsumentów.

Na podstawie wymagań użytkowników określonych w pierwszej fazie projektu opracowano nowe oprogramowanie. Platforma IM3I wykorzystuje otwartą i elastyczną architekturę usługową (SOA).

Infrastruktura opracowana w ramach projektu obejmuje warstwę analityczną zawierającą kilka procedur dotyczących różnych rodzajów mediów: plików wideo, audio, obrazów i plików tekstowych. Zadaniem tych procedur jest wyodrębnianie sensownych informacji z nieprzetworzonych plików oraz udostępnianie mechanizmów wyszukiwania danych.

Zakończony już projekt IM3I dostarczył innowacyjnych metod uzyskiwania dostępu do mediów i przedstawiania ich użytkownikom, a także nowych sposobów interakcji użytkowników z usługami. Jednak przede wszystkim nowa platforma definiuje technologię, która może zostać zintegrowana z istniejącymi sieciami i pomagać organizacjom i użytkownikom w tworzeniu usług związanych z treściami cyfrowymi.

Aby w pełni wykorzystać potencjał nowej platformy IM3I na rynku B2C, potrzebne są dalsze udoskonalenia. Nie będzie to jednak miało wpływu na profesjonalne firmy sektora kreatywnego, czyli klientów B2B pozostających główną grupą docelową w pierwszym roku działań implementacyjnych prowadzonych w ramach projektu.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę