Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

WATER-BEE — Wynik w skrócie

Project ID: 222440
Źródło dofinansowania: FP7-SME

Wiedza z zakresu rolnictwa i technologie bezprzewodowe łączą siły na rzecz oszczędzania wody

W suchych regionach, takich jak region Morza Śródziemnego, niedobór wody staje się chronicznym problemem, a mimo to połowa dostępnych zasobów wodnych jest marnowana przez nieefektywne nawadnianie upraw rolnych. Badacze stworzyli system monitorowania w czasie rzeczywistym umożliwiający badanie wilgotności gleby i dostarczanie wody do upraw.
Wiedza z zakresu rolnictwa i technologie bezprzewodowe łączą siły na rzecz oszczędzania wody
W rolnictwie marnuje się 60% z 2500 bilionów litrów wody zużywanej każdego roku — ok. 70% dostępnej wody na świecie. Jednym z głównym winowajców są nieefektywne systemy irygacyjne. Nawadnianie upraw rolnych odpowiada za największe zużycie wody w europejskiej części regionu Morza Śródziemnego — gdzie susze stają się poważnym problemem. Łącznie susze kosztowały europejską gospodarkę 11 mld euro w 2003 r., a w samej Hiszpanii koszty te wyniosły w 2005 r. 2 mld euro.

Uczestnicy finansowanego ze środków UE projektu badawczego WATER-BEE ("Low cost, easy to use intelligent irrigation scheduling system") postanowili przeprojektować systemy nawadniania pól uprawnych. Międzynarodowy zespół badawczy opracował inteligentny system irygacyjny, który optymalizuje zużycie wody i prowadzi nawadnianie tylko wtedy, gdy jest ono potrzebne. Łączący sieci niedrogich czujników bezprzewodowych, technologię czujników umieszczonych w glebie oraz inteligentne oprogramowanie, system jest łatwy w użyciu dla rolników i wystarczająco wytrzymały, by poradzić sobie w warunkach panujących w gospodarstwie rolnym.

W testach terenowych technologie WATER-BEE zmniejszyły zużycie wody o około 51%. Inną korzyścią jest ograniczenie stosowania nawozów, ponieważ dzięki dostarczaniu odpowiedniej ilości wody system zmniejsza odpływ składników odżywczych z gleby.

Cenę systemu szacuje się na około 350 euro na hektar, co oznacza, że mogą sobie na niego pozwolić drobni rolnicy, którzy stanowią największy rynek docelowy w tym regionie. System może także znaleźć zastosowanie w innych miejscach, gdzie zużywa się duże ilości wody, na przykład na polach golfowych, innych boiskach sportowych czy w hotelach, ale również w przydomowych ogrodach.

Innowacyjne rozwiązanie WATER-BEE powstało w samą porę, pomagając walczyć z coraz poważniejszym problemem dotykającym Europę i świat. System powinien przynieść znaczne korzyści gospodarce i środowisku.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę