Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Miniaturowe farmy wiatrowe na miejskie dachy

Innowacyjna technologia wykorzystuje siłę wiatru omiatającego dachy miejskich budynków. Wkrótce technologia ta może zacznie dostarczać energię, ciepło i chłodzenie do budynków i pozwoli znacząco zmniejszyć zależność od paliw kopalnych.
Miniaturowe farmy wiatrowe na miejskie dachy
Pomimo intensywności powiewów, jakie odczuwamy, stojąc przy balustradzie tarasu wysokiego budynku, wiatr hulający na szczytach budynków zwykle jest zbyt turbulentny i powolny, by nadawał się do zasilania turbiny. Dzięki dofinansowaniu ze środków UE w ramach projektu ROOF-CAPTURE ("Innovative design for wind energy capture in urban environments"), naukowcy postanowili przyspieszyć i ukierunkować wiatr dla potrzeb mikrogeneracji w nowych i modernizowanych budynkach.

W oparciu o wiedzę z zakresu przepływu powietrza po płaskiej powierzchni dachów oraz model jego przyspieszenia, naukowcy opracowali system modularny, w którym 5 metrowe moduły można łączyć równolegle i wydłużać wzdłuż linii dachowej budynku. Elementy fotowoltaiczne (PV) i aerodynamiczne zwiększają przepływ powietrza poprzez liczne małe turbiny wiatrowe, umożliwiając im znaczną poprawę ogólnej wydajności. Inteligentna kontrola maksymalizuje efektywność systemu poprzez optymalizację pozycjonowania albo słonecznych, albo wiatrowych systemów poboru energii w zależności od dostępności danego źródła w danym momencie.

Wiele uwagi poświęcono zapewnieniu, aby prototypowy system okazał się finansowo wykonalny i zapewnił zwrot z inwestycji w ciągu 5 lat w porównaniu z konwencjonalnymi turbinami wiatrowymi, w przypadku których typowy okres spłaty wynosi 15–30 lat. Prototyp zainstalowano i poddano testom, a jego twórcy oczekują, że będzie dostarczał energii elektrycznej, ogrzewania i pasywnej wentylacji do budynku docelowego przy znacznej oszczędności kosztów i redukcji szkodliwych emisji. Nowoczesne systemy modularne ROOF-CAPTURE, zaprojektowane tak, by były ledwie widoczne z poziomu ulicy, mogą być także wykorzystywane do pozyskiwania zasobów energii w wietrznych kurortach nadmorskich i na zboczach parków narodowych.

Nie zawsze im coś jest większe, tym lepsze, a mikroturbiny ROOF-CAPTURE dowodzą słuszności tego twierdzenia w kontekście odnawialnych form energii zasilających budynki miejskie. Połączenie elementów PV i aerodynamicznych może zapewnić zrównoważone dostawy energii odpowiadające zapotrzebowaniu w budynkach, dzięki promieniom Słońca i powiewom wiatru.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę