Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

BIOFOULCONTROL — Wynik w skrócie

Project ID: 232116
Źródło dofinansowania: FP7-SME

Ograniczyć biofouling w okrętowych układach chłodzenia

Czyszczenie osadów biofoulingowych stanowi duży wydatek dla światowej branży okrętowej, wynoszący każdego roku dziesiątki miliardów euro. Do niedawna brak było skutecznej technologii kontrolowania rozrostu i porastania organizmów morskich na elementach układu chłodzenia.
Ograniczyć biofouling w okrętowych układach chłodzenia
Biofouling powodowany jest przez larwy organizmów morskich, które przyczepiają się do powierzchni mającej kontakt z wodą i szybko osiągają rozmiary dorosłych osobników. Do ich usuwania stosuje się drogie techniki, na przykład wysokociśnieniowe węże hydrauliczne. Metody zapobiegania biofoulingowi, takie jak chlorowanie instalacji czy odpowiednie powłoki malarskie, są niestety szkodliwe dla środowiska.

Biofouling zakłóca pracę wykorzystujących wodę morską okrętowych układów chłodzenia. Zablokowanie rur doprowadzających wodę chłodzącą lub spadek wydajności wymienników ciepła może spowodować podniesienie temperatury pracy silników i innych urządzeń. Efektem może być skrócenie żywotności maszyn i zagrożenie dla bezpieczeństwa statku.

Finansowany ze środków UE projekt BIOFOULCONTROL podjął problem biofoulingu poprzez opracowanie innowacyjnej technologii ozonowania wody chłodzącej. Dezaktywuje ona organizmy morskie osadzające się w układach chłodzenia. Układ ozonujący minimalizuje też powstawanie produktów toksycznych dla środowiska morskiego.

W systemie zastosowano inteligentny moduł kontrolny do monitorowania procesu i kontrolowania dawki ozonu w celu zapewnienia optymalnej pracy układu. Zintegrowany system BIOFOULSYSTEM zainstalowano i przetestowano na pokładzie przybrzeżnego statku towarowego. Technologia ta może znaleźć też zastosowanie w innych sektorach morskich, na przykład w akwakulturze, w oceanicznych generatorach energii cieplnej, platformach przybrzeżnych i systemach wodociągowych.

W ramach projektu BIOFOULCONTROL stworzono niedrogi, niezawodny oraz przyjazny dla użytkowników i środowiska system ozonowania umożliwiający zwalczanie biofoulingu na wymiennikach ciepła w statkach morskich.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę