Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Jednostki grzewcze wykorzystujące ciepło ze źródeł odnawialnych do użytku domowego

Ogrzewanie gospodarstw domowych pochłania 26% europejskiego zapotrzebowania na energię i przyczynia się do miliardów ton emisji dwutlenku węgla rocznie. Zrównoważona i niskonakładowa technologia może wkrótce spełnić to zapotrzebowanie bez generowania emisji.
Jednostki grzewcze wykorzystujące ciepło ze źródeł odnawialnych do użytku domowego
Decentralizacja produkcji energii i wykorzystanie odnawialnych źródeł to doskonały sposób na zwiększenie wydajności energetycznej i złagodzenie oddziaływania na klimat. Systemy ogrzewania solarnego dostarczają gorącą wodę z ciepła słonecznego, a powietrzne pompy ciepła (ASHP) wydobywają ciepło z powietrza dla potrzeb mieszkaniowych. Obie metody są względnie wydajne, jednak powszechne urynkowienie wymaga optymalizacji i redukcji kosztów.

Naukowcy pracujący nad finansowanym ze środków UE projektem SOLARIS ("A novel modular solar air source heat pump system") przystąpili do stworzenia modularnych systemów skojarzonych solarno–ASHP. Postawili wysokie cele dotyczące efektywności względem konwencjonalnych ASHP lub skojarzonych systemów ogrzewania solarnego i systemów ASHP, i założyli 60% redukcję cen w porównaniu do tych dwóch systemów oddzielnie. W następstwie ważnych działań badawczo-rozwojowych w zakresie kolektora słonecznego, wymiennika ciepła ASHP i systemu kontroli niskiego zużycia energii, zainstalowano cztery jednostki prototypowe. Dwa z nich poddano testom terenowym w Hiszpanii i Irlandii, gdzie jeden zainstalowano w komorze klimatycznej, a drugi na przenośnej platformie testowej.

Wyniki wstępne pokazały, że systemy SOLARIS są bardziej wydajne niż te dostępne obecnie. Ponadto, udało się przekroczyć założenia dotyczące kosztów, a analiza zwrotu z inwestycji pokazała, że system jest bardziej opłacalnym sposobem na dostarczanie ciepła i gorącej wody do domów na terenie UE w porównaniu do konkurencyjnych systemów. Oczekuje się, że trwające próby walidacji w terenie i dalsza optymalizacja pozwolą na szybkie urynkowienie technologii i przyniosą ważne korzyści przedsiębiorcom, konsumentom i środowisku.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę