Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Siatki zabezpieczające przed spadającymi skałami

Naukowcy z UE stworzyli siatkę chroniącą przed osuwającym się materiałem skalnym. Lepsza ochrona oznacza mniejsze zagrożenie dla ludzi, budynków i infrastruktury.
Siatki zabezpieczające przed spadającymi skałami
Ochrona przed osuwającymi się kamieniami to jeden z najważniejszych elementów bezpieczeństwa projektów infrastrukturalnych i budowlanych. Na przykład, nawet niewielkie osuwisko może doprowadzić do zablokowania trasy i mieć dalekosiężne skutki ekonomiczne wykraczające poza samo miejsce zdarzenia.

Zmniejszenie ryzyka szkód powodowanych przez kamienie osuwające się ze zboczy było celem finansowanego przez UE projektu ABSORBNET ("New concept and technology for high energy rock fall protection fences"). Obecnie stosowane bariery ochronne są oparte na konstrukcji wojskowej z czasów II wojny światowej.

Uczestnicy projektu ABSORBNET postanowili zmodernizować i udoskonalić tego rodzaju siatki, zarówno pod względem zastosowanych materiałów, jak i rozwiązań konstrukcyjnych. Ich zamierzeniem było zbudowanie siatki ochronnej pochłaniającej dużą energię poruszających się skał.

Opracowana w ramach projektu, i opatentowana już, siatka została oparta na nieorganicznym kompozycie polimerowym wzmocnionym nanorurkami węglowymi. Ten nowy materiał kompozytowy można przetwarzać metodą przędzenia z żelu w celu uzyskania włókna o wysokiej wytrzymałości. Posługując się techniką wykonywania liny, zespół ABSORBNET wykonał przędzę przy pomocy nowego włókna. Aby zapewnić ochronę przed warunkami pogodowymi i zmniejszyć opór materiału, opracowano i zastosowano specjalną powłokę fluoropolimerową.

Jednakże, aktualnie zastosowana powłoka nie zapewnia pełnej stabilności przędzy podczas testów starzenia się w pełnych warunkach pogodowych. Dalsze prace powinny zatem koncentrować się na poprawie stabilności powłoki.

Dzięki ręcznemu spleceniu powlekanej przędzy udało się w końcu uzyskać siatkę o prostokątnych oczkach. W przyszłości nowa osłona zostanie objęta ochroną patentową, dzięki czemu można ją będzie zastosować komercyjnie do ochrony przed osuwiskami skalnymi.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę