Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Europejskie koleje na bezpiecznych i trwałych torach

Naukowcy z UE stworzyli nowy system do monitorowania stanu torów kolejowych. Przyczyni się on do poprawy bezpieczeństwa i wydajności europejskiej sieci kolejowej.
Europejskie koleje na bezpiecznych i trwałych torach
Wysokie koszty konserwacji wpływają negatywnie na wyniki finansowe i konkurencyjność transportu kolejowego. Dlatego też europejska branża kolejowa wyznaczyła sobie cel polegający na zmniejszeniu ogólnych wydatków na konserwację o 30% do roku 2020.

Z takim zamiarem zainicjowano finansowany przez UE projekt MONITORAIL ("Long range inspection and condition monitoring of rails using guided waves"). Jego celem było stworzenie systemu, który pozwalałby na kontrolowanie tych linii kolejowych, w których istnieje duże prawdopodobieństwo usterek lub w których trudne jest stosowanie konwencjonalnych technik kontroli.

W toku realizacji projektu MONITORAIL udało się rozwiązać ważne trudności dotyczące automatyzacji, komunikacji i zdalnego sterowania systemem. Dzięki temu nowy system bezprzewodowy sprawdza się dobrze nawet w najtrudniejszych warunkach pogodowych.

Dzięki połączeniu technologii kontroli ultradźwiękowej dalekiego zasięgu oraz monitorowania emisji akustycznej stworzono niedrogi bezprzewodowy system monitorowania. Technologia ta pozwala na wykrywanie małych pęknięć w szynach, zanim dojdzie do katastrofy.

Skuteczność systemu MONITORAIL w wykrywaniu takich defektów potwierdzono w badaniach na próbkach szyn, w symulowanych warunkach eksploatacji. Dane i analizy dostarczane przez nowy system są dostępne w czasie rzeczywistym, dzięki czemu pomagają lepiej zrozumieć przyczyny defektów szyn oraz ich propagacji.

Wykorzystanie rezultatów projektu pozwoli ponadto utworzyć wiele nowych miejsc pracy, nie tylko w krajach partnerskich, ale także innych państwach członkowskich UE.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę