Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

EPOSBED — Wynik w skrócie

Project ID: 222064
Źródło dofinansowania: FP7-SME

Lepsze łóżka szpitalne dla osób starszych

Innowacyjne łóżka szpitalne, które reagują na lekkie ruchy ciała, znacznie ułatwią opiekę nad osobami starszymi, przynosząc ulgę personelowi szpitalnemu w tym trudnym zadaniu i przyniosą oszczędności.
Lepsze łóżka szpitalne dla osób starszych
W roku 2040 jeden na czterech Europejczyków będzie miał więcej niż 65 lat, co będzie bardzo dużym obciążeniem dla placówek opieki medycznej i opiekunów. Ponieważ personel szpitalny również się starzeje, istnieje coraz pilniejsza potrzeba stworzenia systemów udzielania pomocy, które umożliwiłyby pielęgniarkom skuteczną pracę przez wiele lat. Jednym z głównych wyzwań w dzisiejszej opiece szpitalnej jest to, jak pacjenci o ograniczonej mobilności są ułożeni w swoich łóżkach, co jest czynnikiem decydującym o ich ogólnym komforcie i stanie zdrowia. Ponadto, jest to nie tylko czasochłonne dla personelu szpitalnego, ale również często prowadzi do urazów kręgosłupa u pielęgniarek.

W ramach finansowany przez UE projektu EPOSBED ("Easy positioning of in-bed patients with reduced mobility") skupiono się na rozwiązaniu tego problemu. Zespół EPOSBED zaprojektował łóżko szpitalne z funkcją automatycznego pozycjonowania, obsługiwane przy użyciu inteligentnego oprogramowania, które pozwala pacjentom wykorzystywać lekkie ruchy ciała do sterowania łóżkiem. Technologia ta obejmuje sieć czujników w materacu, które służą do monitorowania nacisku i nieustannie wysyłają informacje zwrotne do oprogramowania. Wystarczy, że pacjent lekko się pochyli, a system odczytuje zamierzony kierunek jego ruchu. Nowa rama łóżka została zaprojektowana tak, aby stanowić uzupełnienie systemu, który dzięki temu jest rozwiązaniem wszechstronnym.

Jest to dobra wiadomość dla pacjentów o ograniczonej możliwości poruszania się w szpitalach publicznych i prywatnych, ale także w domach opieki i prywatnych. Projekt przewiduje cały asortyment różnych produktów, które powstaną w oparciu o tę technologię, o różnych funkcjach i przedziałach cenowych. Rezultat projektu EPOSBED zarejestrowano już pod tą samą nazwą firmową, a prezentację wyników można znaleźć na stronie internetowej projektu , która zawiera również filmy o produkcie.

Z powodu 15 miliardów nieprzepracowanych dni roboczych rocznie z powodu urazów kręgosłupa u personelu medycznego w europejskich szpitalach, koszty z tym związane wynoszą około 6 mld euro. Dlatego też to rozwiązanie jest nie tylko doskonałe dla pacjentów, ale i dla branży medycznej w ogóle. Demonstruje ono wiodącą pozycję Europy w tej dziedzinie oraz w innowacyjny sposób przygotowuje do starzenia się populacji. Osoby starsze w UE mogą się spodziewać wygodniejszej przyszłości.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę