Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Lepsze metody cięcia kamienia przynoszą korzyści MŚP

Branża kamieniarska ma strategiczne znaczenie dla unijnej gospodarki, szczególnie południowych państwach członkowskich, w tym Hiszpanii, Włoch i Portugalii. Choć prognozy dla branży są obiecujące, istnieje szereg wyzwań, z którym musi się ona uporać.
Lepsze metody cięcia kamienia przynoszą korzyści MŚP
Udział UE w rynku obróbki kamienia zmniejsza się regularnie od kilku lat na rzecz krajów o stosunkowo krótkim doświadczeniu w tej branży (tj. Chin i Indii). Problemy te dotyczą obróbki kamienia, a szczególnie produkcji płyt granitowych, która boryka się z niską wydajnością, wysokim zużyciem energii oraz dużymi ilościami odpadów i trudnościami z ich ekologiczną utylizacją.

Finansowany ze środków UE projekt CLEAN CUT wdrożył nową koncepcję maszyny do produkcji płyt granitowych. Ma ona przynieść duże oszczędności energii na każdym metrze kwadratowym płyty, ograniczyć wpływ na środowisko, zwiększyć różnorodność programowanych prac, podnieść wydajność i umożliwić wykańczanie powierzchni w wysokim standardzie. Aby zrealizować te cele, partnerzy projektu zbudowali niedrogi drut diamentowy o małym przekroju, charakteryzujący się wydłużoną żywotnością dzięki zastosowaniu bardzo elastycznych stopów niklowo-tytanowych (Nitinol).

Prace obejmowały zdefiniowanie i optymalizację procesu produkcji termomechanicznej drutu, tak by można było uzyskać żądane parametry mechaniczne i trwałość. Opracowano także odpowiednią metodę łączenia stopów i scharakteryzowano parametry mechaniczne i zmęczeniowe połączenia. Następnie zbudowano kompletny model integrujący właściwości drutu. Integracja ta pomaga zdefiniować optymalny zbiór algorytmów dla kontroli procesu.

Na zakończenie projektu wyprodukowano diamentowy drut tnący o przekroju 7 mm. Cechuje się on lepszą wytrzymałością zmęczeniową, lepszym tłumieniem drgań oraz większą łatwością produkcji, a także nadaje się do niedrogich maszyn tnących.

Wyniki projektu CLEAN CUT oznaczają duże korzyści dla uczestniczących w nim małych firm, jak i całego przemysłu kamieniarskiego, który zatrudnia ok. 500 000 ludzi w 60 000 przedsiębiorstw. Partnerzy konsorcjum dostrzegli również potrzebę udostępnienia technologii szerszej branży przemysłowej, aby podnieść konkurencyjność i zatrudnienie w tym ważnym sektorze gospodarki UE.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę