Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

PROPRALINE — Wynik w skrócie

Project ID: 218423
Źródło dofinansowania: FP7-SME

Poprawianie jakości europejskiej czekolady

Smaczny, ale równocześnie skomplikowany wyrób, jakim jest czekolada, może ulec uszkodzeniu w wyniku powstawania nalotu lub spękań. Wiążą się z tym poważne problemy dotyczące jakości, nękające producentów wyrobów nadziewanych, takich jak praliny czy wafelki.
Poprawianie jakości europejskiej czekolady
W ramach finansowanego przez UE projektu PROPRALINE ("Structure and processing for high-quality of chocolate pralines") 14 partnerów z siedmiu krajów europejskich zajęło się problematyką nalotu na czekoladzie oraz propagacji spękań. Zespół projektu PROPRALINE zastosował zaawansowane metodologie badań i opracował sposoby rozwiązywania tych dwóch konkretnych problemów. Na początek badacze opisali problemy związane z kontrolą jakości pralin oraz ustalili metodologię skutecznego przeprowadzania kontroli jakości.

Następnie zajęli się badaniem mechanizmów powstawania spękań oraz tłuszczowego nalotu na pralinach czekoladowych oraz opracowali sposoby zapobiegania występowaniu tych zjawisk. Na koniec zespół zajął się kwantyfikacją relacji pomiędzy procesami, strukturą i właściwościami, wykorzystując uzyskaną wiedzę do opracowania rozwiązań procesowych umożliwiających produkcję dostosowanych do odpowiednich potrzeb mikrostruktur czekoladowych odpornych na pękanie i powstawanie nalotu.

Wśród innych działań prowadzonych w ramach projektu PROPRALINE wymienić można 11 demonstracji branżowych dotyczących opracowanych technologii oraz szkolenia dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) europejskich, dotyczące najnowocześniejszych technologii i informacji uzyskanych podczas realizacji projektu.

Wyniki projektu były rozpowszechniane podczas różnego rodzaju prezentacji, na konferencjach oraz w oficjalnych publikacjach, skierowanych zarówno do przedstawicieli branży, jak i do społeczności naukowej. Dzięki współpracy z takimi organizacjami, jak Association of the Chocolate, Biscuit and Confectionery Industries of Europe, przełomowe osiągnięcia zostały również rozpowszechnione na terenie całego kontynentu.

Wyniki projektu PROPRALINE są istotne dla zapewnienia konkurencyjności MŚP w UE, produkujących ekskluzywne, trudne w obróbce i niszowe produkty nadziewane, takie jak praliny czekoladowe. Zastosowanie opracowanych w ramach projektu rozwiązań technologicznych jest zatem dla producentów obietnicą podniesienia jakości oraz wydłużenia okresu przydatności ich produktów do spożycia, co w efekcie wzmocni rozwój tej branży w Europie.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę