Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

ECOBOARD — Wynik w skrócie

Project ID: 231979
Źródło dofinansowania: FP7-SME

Zmniejszanie ilości odpadów z reklam na billboardach

Gigantyczne plakaty i billboardy stanowią ważne narzędzie reklamowe na całym świecie, a ich obsługą zajmują się głównie małe i średnie przedsiębiorstwa. Opracowano nową technologię, która przyniesie korzyści ekonomiczne i środowiskowe.
Zmniejszanie ilości odpadów z reklam na billboardach
W samej Europie jest w każdej chwili eksponowanych od dwóch do ośmiu milionów billboardów i liczba ta wciąż rośnie. Co dwa tygodnie wyrzucanych jest ponad sześć milionów metrów kwadratowych papieru plakatowego. Papier ten nie podlega recyklingowi, atrament nie jest ekologiczny, a klej jest wręcz toksyczny. Konieczne jest zatem rozwiązanie problemu, jaki stanowi katastrofalny wpływ reklam na billboardach na środowisko.

Finansowany ze środków UE projekt ECOBOARD opracował opłacalne i przyjazne dla środowiska rozwiązanie do wyświetlania reklam zewnętrznych w czasie rzeczywistym. Pozwala ono uzyskać taki sam efekt wizualny jak billboard papierowy, lecz bez używania zanieczyszczającego środowisko papieru, atramentu i kleju. Proponowany system mógłby ponadto zwiększyć konkurencyjność MŚP w branży reklamowej poprzez wyeliminowanie procesu druku, a tym samym skrócenie czasu i zmniejszenie kosztów realizacji reklam.

Pierwsze etapy badań dotyczyły oceny i wyboru folii z rolki używanych do wyświetlania kolorów, a następnie ułożenie z nich pikseli o wielkości 8 na 8 mm. Piksele są łączone w moduły, na przykład o wielkości 30 na 30 pikseli, z których można zestawić bezpapierowy billboard pikselowy. Każdy moduł zawiera silnik do przełączania poszczególnych kolorów folii pikseli.

Ostatnim krokiem było zintegrowanie wszystkich komponentów, w tym obudowy. Do wykonania billboardu o powierzchni pół metra kwadratowego potrzebnych było w sumie około 100 000 komponentów. W ramach działań upowszechniania stworzono przenośną minitablicę o nazwie ECODRIVE do demonstrowania nowej technologii. Projekt wykazał też możliwość komputerowego sterowania pikselami przez łącze internetowe.

Partnerzy projektu ECOBOARD z sektora MŚP badają możliwości wykorzystania tej nowej technologii, zajmując się etapami produkcji, marketingu i dystrybucji. Upowszechnienie tworzonych rozwiązań pozwoli znacznie zmniejszyć ilość zanieczyszczeń i odpadów związanych z reklamami na billboardach.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę