Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Owocowa walka z chorobą Alzheimera

W ramach projektu BRAINHEALTHFOOD zbadano związki polifenolowe występujące w jagodach i czarnych porzeczkach. Partnerzy projektu podjęli się opracowania nowych innowacyjnych bioaktywnych produktów spożywczych o właściwościach chroniących układ nerwowy, które mogłyby zostać wykorzystane do zapobiegania rozwoju choroby Alzheimera (AD).
Owocowa walka z chorobą Alzheimera
AD to najczęstsza choroba zwyrodnieniowa układu nerwowego związana z wiekiem, dotykająca około 1 na 10 osób po 65 roku życia. Choć dokładny mechanizm choroby nie jest w pełni rozumiany, badania epidemiologiczne sugerują, że spożywanie co najmniej trzech szklanek soku owocowego lub warzywnego tygodniowo może zmniejszyć o połowę ryzyko wystąpienia choroby.

Naukowcy finansowani ze środków UE zainicjowali projekt 'Bioactive compounds from blackcurrant processing waste for brain health' (BRAINHEALTHFOOD), którego założeniem było zbadanie tych informacji I opracowanie żywności I napojów, które pomogłyby zapobiec powstawaniu AD. Łącząc takie dziedziny, jak chemia, metabolomika I neurologia, przystąpiono do identyfikacji I określenia najbardziej neuroochronnych frakcji z ekstraktów czarnej porzeczki.

Badania potwierdzono dowodami eksperymentalnymi wskazującymi, że bogate w antocyjany ekstrakty z czarnej porzeczki mają właściwości chroniące układ nerwowy polegające na wykrywaniu wolnych rodników, takich jak reaktywne form tlenu (ROS). Ponadto, wykazano, że polifenole bezpośrednio hamują akumulację peptydu beta-amyloidowego, czynnika wywołującego chorobę.

We współpracy z małymi I średnimi przedsiębiorstwami (MŚP), opracowano kilka soków z jagód I innych owoców, a także suplementów diety, które zawierały różne ilości ekstraktów neuroochronnych. Ekstrakt z soku z czarnej porzeczki dodano także do jogurtów pitnych, nie wpływając przy tym na zmianę ich smaku.

Zidentyfikowano główne bioaktywne związki czarnej porzeczki, a ich właściwości chroniące układ nerwowy określono in vitro. Pośród testowanych związków, kwercetyna I antocyjany przejawiają najsilniejsze właściwości ochronne układu nerwowego. Jest tak głównie ze względu na ochronę mózgu przed stresem oksydacyjnym I kluczowe zdarzenia biochemiczne związane z procesem zapalnym zaobserwowanym w AD.

Gdy ekstrakty te podano myszom podatnym na AD, zaobserwowano korzystne skutki zgodne z publikowanymi sprawozdaniami klinicznymi. Aby określić biodostępność I reakcje glikemiczne po spożyciu 300 ml soku z czarnej porzeczki wzbogaconego o polifenole, partnerzy dokonali randomizowanej próby klinicznej. Odkryto, że czarna porzeczka z dodatkiem polifenoli moduluje poziomy glukozy I insuliny we krwi, będące ważnymi czynnikami ryzyka w występowaniu AD.

Biorąc pod uwagę fakt, że brakuje metod medycznych, które skutecznie opóźniałyby lub spowalniały postępowanie choroby Alzheimera, suplementy diety I soki opracowane w projekcie BRAINHEALTHFOOD stanowią obiecującą alternatywę w ochronie układu nerwowego. Szybkie wprowadzenie tych produktów na rynek może poprawić ponure statystyki dotyczące chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego wśród starzejącej się populacji.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę