Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

COELUX — Wynik w skrócie

Project ID: 262539
Źródło dofinansowania: FP7-SME

Pełno słońca w pochmurny dzień

Finansowany ze środków UE zespół badawczy opracował technologię oświetlenia naśladującą efekt zachodu słońca bez konieczności wymiany energooszczędnych żarówek. Prawdziwie naturalne oświetlenie, naśladujące efekt rozpraszania światła na niebie, może całkowicie odmienić wygląd centrów handlowych.
Pełno słońca w pochmurny dzień
Wszystkie kraje uprzemysłowione wymieniają konwencjonalne żarówki na energooszczędne fluorescencyjne lub białe świetlówki LED. Oświetlenie takie jest mało estetyczne, a ponadto brak światła naturalnego, szczególnie w krajach o małym nasłonecznieniu czy też w biurowcach, powoduje różne zaburzenia, na przykład chorobę afektywną sezonową (SAD).

Naukowcy biorący udział w finansowanym przez UE projekcie 'The sky light reconstruction in artificial illumination by means of solid transparent nanocomposites' (COELUX) postanowili poprawić jakość sztucznego oświetlenia. Większość wcześniejszych prac koncentrowała się na tworzeniu energooszczędnych źródeł światła o takim samym widmie promieniowania co światło słoneczne. W projekcie COELUX zastosowano prawdziwie rewolucyjne rozwiązanie oparte na obserwacji, że naturalny charakter światła słonecznego nie wynika wyłącznie ze specyficznego widma, ale także z subtelnego efektu rozpraszania wywoływanego przez samo niebo.

Naukowcy opracowali nowe materiały nanokompozytowe, wytwarzane w metrowych sztywnych panelach I elastycznych foliach o nieograniczonej długości. W połączeniu z fluorescencyjnym lub białym oświetleniem LED, trzy systemy odtwarzają rozpraszanie w atmosferze światła słonecznego w południe, a jeden przy zachodzie słońca w burzowy dzień. Systemy te zapewniają naturalne oświetlenie słoneczne o dowolnej porze dnia I nocy, a także w pomieszczeniach zamkniętych, takich jak supermarkety czy stacje metra. Narzędzie do symulacji działania systemów COELUX oraz uzyskane przy jego pomocy oświetlenie środowiskowe pozwolą na tworzenie jeszcze większej liczby scenariuszy naturalnego oświetlenia. Zespół zbudował także instalację artystyczną zaprezentowaną na festiwalu światła w Varennie (Włochy). Instalacja przedstawia wpływ nieba, powietrza I Słońca na postrzeganie krajobrazu I zabudowań.

W ramach projektu COELUX powstała przełomowa technologia oświetlenia, inspirowana naturalnym światłem słonecznym rozpraszanym przez niebo. Nowe nanokompozytowe sztywne panele I elastyczne folie są w pełni kompatybilne z najnowszymi żarówkami energooszczędnymi I przekształcają ich sztuczne światło w subtelne odcienie Słońca. Już niedługo przejście przez tunel metra zacznie przypominać spacer w parku.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę