Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Zrównoważone i tańsze oświetlenie uliczne

Naukowcy opracowali lampę uliczną nowego typu, która ma o ponad 20% wyższą wydajność niż projekty konwencjonalne. Dane szacunkowe pokazują, że nowe elementy wyposażenia są także tańsze w produkcji i konserwacji, co oznacza, że koncepcja może prowadzić do dużych oszczędności zarówno w zakresie energii, jak i kosztów.
Zrównoważone i tańsze oświetlenie uliczne
Światła uliczne odgrywają kluczową rolę w naszych miastach i miasteczkach, pomagając zapewnić bezpieczeństwo na drogach i obszarach publicznych. Jednak ze względu na rozległość tych obszarów, często odpowiadają za nawet 40% za zużycie energii w mieście.

W ramach finansowanego przez UE projektu ECOSTREETLIGHT zaprojektowano bardziej wydajną koncepcję lamp ulicznych, która pozwoli zrównoważyć rosnące koszty i wpływ wysokiego zużycia energii na środowisko. Członkowie zespołu przyjrzeli się trzem głównym aspektom: umieszczeniu odbłyśnika w żarówce, stworzeniu nowej powłoki odbłyśnika, a także udoskonaleniu projektowania i wytwarzania elementów wyposażenia lamp.

Główną korzyścią wynikającą z wprowadzenia zintegrowanego odbłyśnika jest wyeliminowanie konieczności użycia szkła ochronnego, co stanowi krok, który sam w sobie zwiększa wydajność żarówki o 10-20%.

Nowa metoda powlekania zwiększa wydajność odbłyśnika do wartości pomiędzy 95 a 98%, w porównaniu z typową wydajnością na poziomie od 80 do 90%. Jednocześnie nowa konstrukcja lampy łukowej specjalnie zaadaptowana do lamp ulicznych zwiększa ich wydajność w porównaniu z lampami łukowymi stosowanymi obecnie nawet o 10%. Nowe komponenty świetlne są ponadto mniejsze, prostsze i tańsze w produkcji i konserwacji niż bieżące rozwiązania, co dodatkowo zwiększa oszczędności.

Wydajność energetyczna staje się coraz ważniejsza, zarówno z powodów gospodarczych, jak i środowiskowych. Według wewnętrznych danych szacunkowych, technologie projektu ECOSTREETLIGHT są o 25% bardziej wydajne niż rozwiązania stosowane dotychczas, a gdyby wszystkie lampy uliczne w UE zastąpić nowym oświetleniem, przyniosłoby to oszczędność energii na poziomie 11 terawatogodzin (TW/h).

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę