Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Aby but leżał jak ulał

Utrzymanie konkurencyjności europejskiego przemysłu obuwniczego wymaga wykorzystywania nowych technologii i rozwijania nowych koncepcji. W tym celu powołano do życia projekt SHOPINSTANTSHOE, którego prace powinny przynieść korzyści zarówno konsumentom, jak i producentom w Europie.
Aby but leżał jak ulał
W ramach wspieranego przez UE projektu SHOPINSTANTSHOE zaproponowano nowatorską budowę cholewki oraz innowacyjną usługę umożliwiającą klientom spersonalizowane dopasowywanie butów. Za konkretny cel przyjęto opracowanie cholewki do butów damskich, która byłaby estetyczna, wygodna, indywidualnie dopasowana, ergonomiczna i innowacyjna.

Badacze rozpoczęli prace od przeglądu istniejących wyników badań z dziedziny obuwia i stóp kobiecych oraz od ustalenia parametrów wymiarowych, od których zależy morfometria stopy. Dodatkowo przeprowadzono badania zgodności biologicznej, aby upewnić się, że proponowane kompozyty tekstylne (w tym stopy metali z pamięcią kształtu) będą odpowiednie dla ludzi.

Wyniki projektu SHOPINSTANTSHOE osiągnięto z użyciem elementów z pamięcią kształtu: drucianej wkładki ze stopu metalu, inteligentnej tkaniny i inteligentnego kompozytu skórzanego. Dodatkowo wykorzystano narzędzie do spersonalizowanych zakupów oraz specjalnie opracowaną cholewkę z możliwością indywidualnego dopasowania. W przypadku kompozytu skórzanego z pamięcią kształtu wygenerowano model matematyczny do symulacji zachowania nowego typu materiałów i przeprowadzono szereg testów przed przystąpieniem do produkcji obuwia. Tworzenie narzędzia obsługi sklepu dotyczyło trzech głównych obszarów: nowego systemu pomiarów, oprogramowania komputerowego i systemu kształtowania. Ten ostatni modyfikuje geometrię obuwia i jest wyposażony w podgrzewacz, dzięki któremu nieużywany but powraca do pierwotnego kształtu.

Po ukończeniu prototypów kompozytu skórzanego z pamięcią kształtu, indywidualnie dostosowywanego obuwia i narzędzia obsługi sklepu dokonano weryfikacji systemu. Pomogło to w sformułowaniu rekomendacji dotyczących niezbędnych ulepszeń w komercyjnej wersji narzędzia, która zostanie opracowana po zakończeniu projektu. Weryfikacja narzędzia z udziałem 15 osób z określonymi patologiami kształtu stopy przyniosła pozytywne wyniki pod względem komfortu i pomogła w zidentyfikowaniu optymalizacji, które mogłyby poprawić parametry funkcjonalne.

Ogólnie projekt SHOPINSTANTSHOE został zakończony z obiecującymi wynikami. W przyszłości niezbędna będzie faza komercjalizacji, aby opracować docelową postać indywidualnie dostosowywanego obuwia. Jej pomyślna realizacja pozwoli klientom korzystać z nowej usługi indywidualnego dopasowania butów.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę