Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

SUPROGAL — Wynik w skrócie

Project ID: 219795
Źródło dofinansowania: FP7-SME

Hodowla roślin na rzecz stworzenia naturalnego leku na Alzheimera

Galantamina to naturalnie występujący związek stosowany w leczeniu choroby Alzheimera. Dzięki nowej strategii hodowli i oczyszczania, naukowcy mogą teraz skuteczniej uzyskać niezbędne cząsteczki z roślin.
Hodowla roślin na rzecz stworzenia naturalnego leku na Alzheimera
Rośliny z rodziny amarylkowatych, do której należą głównie rośliny cebulkowate kwitnące, takie jak żonkile, to jedyne rośliny produkujące galantaminę. Wyprodukowana ilość zależy od środowiska, gatunku, a nawet genetycznej odmiany w obrębie gatunku.

Dzięki finansowaniu ze środków UE powstał projekt SUPROGAL , którego celem jest wyprodukowanie w sposób naturalny dużych ilości galantaminy. Konsorcjum składające się z instytucji badawczych i małych przedsiębiorstw skupiło się na opracowaniu technik rolnych i laboratoryjnych, by zapewnić duży zapas tego związku chemicznego.

Przebadano wiele gatunków roślin z rodziny amarylkowatych pod kątem zawartości galantaminy, w wyniku czego naukowcy wytypowali odmianę Narcissus pseudonarcissus, tj. narcyza trąbkowego. Powstał także bank genów odmian o wysokiej zawartości galantaminy, a także opracowano metody hodowli polnej, hydroponicznej i in vitro w celu zmaksymalizowania zawartości galantaminy.

Po przeglądzie piśmiennictwa w zakresie stosowanych obecnie metod ekstrakcji, zespół wypracował zaawansowaną i skuteczniejszą technikę ekstrakcji galantaminy. Technika została dopasowana do pilotażowej skali przemysłowej, a jej zastosowanie zaowocowało uzyskaniem związku o czystości 99,5%.

Wzrost roślin przebiega dość powoli, dlatego pierwsza komercyjna partia galantaminy SUPROGAL będzie dostępne za około 3–5 lat. To nowe podejście jest komercyjną i naukową obietnicą nowego źródła galantaminy.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę