Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

FASHION-ABLE — Wynik w skrócie

Project ID: 284871
Źródło dofinansowania: FP7-NMP
Kraj: Hiszpania

Lepsza odzież zindywidualizowana

Aby zaspokoić potrzeby różnych osób w zakresie odzieży, uczestnicy unijnego projektu przeanalizowali potrzeby użytkowników oraz wymagane funkcje i opracowali nowe rozwiązania technologiczne.
Lepsza odzież zindywidualizowana
Obecnie miliony niepełnosprawnych Europejczyków potrzebuje odzieży, obuwia i ortez wykonywanych na zamówienie. Jednak bardzo często mają trudności, by je zdobyć, chyba że po bardzo wysokiej cenie i przy bardzo długim okresie oczekiwania.

W ramach projektu FASHION-ABLE (Development of new technologies for the flexible and eco-efficient production of customized healthy clothing, footwear and orthotics for consumers with highly individualised needs) przeanalizowano potrzeby użytkowników oraz wymagane funkcje i opracowano nowe rozwiązania technologiczne

Finansowane przez UE konsorcjum, składające się z 14 członków z 6 krajów Europy pomogło europejskim małym i średnim przedsiębiorstwom MŚP w elastycznym wytwarzaniu dopasowanych, przyjaznych dla środowiska produktów.

W pierwszej kolejności zdefiniowano i obliczono ramy w zakresie cech użytkowników, wykorzystując specyfikacje użytkowników końcowych do opracowania usług indywidualizacji produktów. Umożliwiają one łączenie konfiguratorów stylu produktu z automatyczną metodą adaptacji rozmiarów produktu do indywidualnego kształtu i postury.

Innym ważnym osiągnięciem było stworzenie nowej elastycznej tkaniny, będącej połączeniem skóry i trójwymiarowego materiału tkanego. Tkanina ta cechuje się nowymi właściwościami mechanicznymi i jest przyjemniejsza w dotyku.

Zbudowano nową maszynę produkcyjną oraz komputerowy system wspomagania produkcji. Parametry maszyny oparto na wcześniejszych kontrolach głównych podzespołów, dzięki czemu producenci mogą wytwarzać produkty o przy najmniej tak samo wysokiej jakości.

Opracowano proces porównujący określone rozmiary ciała klienta z rozmiarem odniesienia, który jest następnie adaptowany do dokładnych parametrów klienta. W ten sposób zindywidualizowany proces może grupować różnych klientów, przyczyniając się do ograniczenia kosztów i odpadów charakterystycznych dla indywidualizacji.

Aby ocenić wpływ procesu na środowisko, opracowano nową analizę cyklu życia. Pomoże ona rozwiązać problemy środowiskowe związane z dużą zmiennością łańcucha produkcji oraz wykorzystywaniem nowych materiałów i komponentów.

W Belgii, Niemczech, Hiszpanii, Włoszech i Polsce przeprowadzono trzy kampanie demonstracyjne, aby przetestować prawdziwe produkty z udziałem rzeczywistych klientów oraz kluczowych grup docelowych: osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, osób ze stopą cukrzycową oraz osób otyłych.

Projekt FASHION-ABLE przyczynił się do znaczącego udoskonalenia indywidualizacji produktów dla osób niepełnosprawnych. Obejmujące różne sektory technologie opracowane w ramach inicjatywy FASHION-ABLE pozwolą uporać się z problemem wysokich kosztów i małej wydajności związanym z produktami zindywidualizowanymi. Ogólnie rzecz biorąc, produkty takie będą wytwarzane szybciej i taniej, a ponadto poprawi się komfort i zdrowie użytków oraz zwiększeniu ulegną zyski MŚP uczestniczących w projekcie.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Odzież zindywidualizowana, ekoefektywna produkcja, zdrowa odzież, obuwie, ortezy
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę