Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

WaterBee DA — Wynik w skrócie

Project ID: 283638
Źródło dofinansowania: FP7-SME

Inteligentny system nawadniania gotowy do komercjalizacji

Badaczom udało się zaprezentować realność wprowadzenia na rynek nowego inteligentnego systemu nawadniania i gospodarki wodnej. System ten umożliwia rolnikom oszczędzanie wody, przeprowadzając nawadnianie tylko w czasie i miejscu, w których jest to niezbędne.
Inteligentny system nawadniania gotowy do komercjalizacji
W rolnictwie, największej na świecie branży wytwórczej, marnuje się każdego roku 60% z 2500 bilionów litrów zużywanej wody. Susze, zmiany klimatyczne oraz zanieczyszczenie środowiska dodatkowo nadwerężają nasze zasoby wodne.

WATER-BEE to finansowany przez UE projekt, w ramach którego opracowano prototyp zrównoważonego, przyjaznego dla środowiska systemu nawadniania w odpowiedzi na ten problem. Prototyp został rozbudowany i przetestowany w terenie w Estonii, Hiszpanii, we Włoszech, na Malcie, w Szwecji oraz Wielkiej Brytanii w ramach będącego kontynuacją wspomnianych działań projektu 'WaterBee smart irrigation systems demonstration action' (WATERBEE DA).

Podczas testów oszczędności wody przeznaczanej na nawadnianie sięgnęły nawet 44%, a średnio wynosiły 21%. Ograniczono również liczbę nawadniań nawet o 23%.

W tej metodologii wykorzystano sieci bezprzewodowe oraz czujniki środowiskowe, aby stworzyć inteligentny, elastyczny, łatwy w obsłudze, niedrogi I precyzyjny system harmonogramowania. System można ponadto dostosować do wymogów poszczególnych użytkowników, wilgotności gleby oraz warunków środowiskowych, a także do różnych systemów zarządzania gospodarstwami rolnymi.

Naukowcy ustalili, że nawet gospodarstwa o powierzchni tak niewielkiej, jak 1,5 hektara (ha) mogą zakupić pełny system I spodziewać się znakomitego zwrotu z inwestycji. Inwestycja w pełny system, będący w stanie obsłużyć obszar o powierzchni do 20 ha, może zwrócić się w ciągu 5 lat.

Zespół projektu opracował plan komercjalizacji, który będzie podstawą do założenia spółki WATERBEE. Przyjazny dla środowiska, inteligentny system nawadniania I gospodarki wodnej pomoże rolnikom, właścicielom winnic, pól golfowych, władzom publicznym oraz organom zarządzającym krajobrazem w maksymalizowaniu wyników komercyjnych w sposób zrównoważony.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę