Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Transport towarowy przyszłości

Trwa proces modernizacji usług miejskiego transportu towarowego. W realizowanym niedawno projekcie europejskim skupiono się na tworzeniu nowych koncepcji umożliwiających automatyzację transportu i zwiększających jego bezpieczeństwo i ekologiczność.
Transport towarowy przyszłości
Usługi transportu towarowego wywodzą się jeszcze z XIX w. i wiele ich aspektów wymaga modernizacji. Pociągi towarowe przyszłości mogłyby być w pełni zrobotyzowane i znacznie wydajniejsze również pod innymi względami.

Realizacji tej wizji podjęli się uczestnicy projektu FURBOT (Freight urban robotic vehicle), finansowanego ze środków UE. Jednym z celów tego realizowanego przez ośmiu europejskich partnerów projektu jest opracowanie zupełnie nowego elektrycznego pojazdu miejskiego do transportu towarów oraz stworzenie nowych koncepcji jego serwisowania.

Priorytety projektowe to modułowość, efektywność energetyczna, mobilność, bezpieczeństwo oraz automatyzacja jazdy i robotycznej obsługi ładunków. Z konkretnych komponentów można wymienić strukturę ramową z platformą oraz wydajne zasilanie i układ napędowy z wykorzystaniem elektronicznego przeniesienia napędu. Opracowano też nowy system czujników stanu wewnętrznego i automatyczne elementy sterujące.

Choć pojazd FURBOT może być używany w pojedynkę, to jest bardziej efektywny w przypadku eksploatacji całej floty. Z tego względu opracowano także koncepcje ogólnosystemowe, oferujące wydajny transport międzymiastowy i optymalne zarządzanie flotą, przystosowujące się do zmieniającego się zapotrzebowania i dostępności transportu.

Dokładniej mówiąc, system jest oparty na koncepcji punktu odbioru towarów — składającej się z miejsc płatności i odbioru (Pick&Pay), stacji pakowania i skrzynek Bento — stanowiącej innowacyjne rozwiązanie w zakresie dostarczania towarów w e-handlu. Jest to także oparty na współpracy system transportu towarowego, łączący zasoby współpracujących ze sobą firm w celu obniżenia kosztów.

Działania informacyjne koncentrowały się na wprowadzeniu pojazdu i pojemników FURBOT na masowy rynek oraz promowaniu systemu transportowego FURBOT w licznych ośrodkach miejskich. W pracach tych wykorzystano stronę internetową projektu, publikacje, szereg konferencji, targi branży robotyki i końcowe warsztaty demonstracyjne (zob. filmy wideo FURBOT w serwisie YouTube).

Prace projektu FURBOT pozwolą stworzyć zupełnie nowy system miejskich przewozów towarowych. Będzie on bardziej ekologiczny, wydajny i bezpieczny, a jednocześnie przyczyni się do poprawy konkurencyjności branży transportu towarowego w UE. System stwarza ponadto okazję do wprowadzenia systemów miejskiego transportu towarowego w regionach miast dotychczas nieodpowiednich dla takich rozwiązań. Może on zapoczątkować nowy paradygmat w dziedzinie miejskiego transportu towarowego.

Powiązane informacje

Tematy

Transport

Słowa kluczowe

Transport miejski, robotyczne, FURBOT, X-by-wire, transport
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę