Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Energooszczędne, bardziej ekologiczne statki

Około 90% światowej wymiany handlowej odbywa się przy pomocy międzynarodowego transportu okrętowego. Finansowany ze środków UE zespół badawczy opracowuje technologię, która pozwoli ograniczyć zużycie paliwa i zminimalizować negatywny wpływ na środowisko.
Energooszczędne, bardziej ekologiczne statki
Celem finansowanego ze środków UE projektu (GRIP ("Green retrofitting through improved propulsion") jest ograniczenie średniego zużycia paliwa w branży o 5% (a w przypadku niektórych statków o 10%). Aby zrealizować te zamierzenia, istniejące statki zostaną wyposażone w urządzenia oszczędzające energię (ESD), które ograniczą emisje CO2 poprzez zmniejszenie zużycia paliwa. W projekcie biorą udział światowej klasy instytuty zajmujące się badaniami hydrodynamicznymi, projektanci jednostek napędowych, jeden z europejskich armatorów, europejska stocznia, stowarzyszenie producentów statków oraz organizacja klasyfikacyjna.

Projekt GRIP dostarczy informacji na temat szczegółowych wymagań i procedur konstrukcyjnych dla ESD dzięki bezprecedensowej analizie interakcji między kadłubem i jednostką napędową oraz strukturalnej integralności ESD. Naukowcy stworzą narzędzie, które umożliwi armatorom analizę potencjalnych oszczędności energetycznych i energii związanych z montażem ESD na statku, a tym samym wybór odpowiedniego urządzenia dla floty.

Oceniane są trzy grupy ESD, a mianowicie system zawirowania wstępnego, system zawirowania wylotowego oraz system odzyskiwania utraconej energii. Ze względu na brak wiarygodnych danych na temat osiągów badacze wprowadzają do bazy danych dostępne informacje w celu późniejszego wykorzystania przez uczestników projektu i innych zainteresowanych. Rozpoczęto już prace nad modelem kosztów, który ma umożliwić oszacowanie potencjalnych zysków z podobnych inwestycji. Ponadto starannie wybrano modele do zastosowania w analizie przepływów i konstrukcji ESD.

Wybrano też konkretny ESD do analizy strukturalnej, a obecnie badana jest definicja obciążenia, w tym drgań wywoływanych przez ruch. Badacze wybrali też statek odniesienia i stworzyli w pełni zautomatyzowaną procedurę optymalizacji ESD. Zespół dokonał też znacznych postępów w zakresie definiowania badań walidacyjnych.

W następnym okresie realizacji projektu konsorcjum ukończy prace na zestawem narzędzi umożliwiających symulację procesu montażu ESD na statkach. Realizacja założeń projektu powinna przyczynić się do znaczącego ograniczenia emisji CO2 pochodzących z międzynarodowego transportu morskiego dzięki wykorzystaniu profesjonalnie opisanych i wyselekcjonowanych urządzeń ESD.

Powiązane informacje

Tematy

Transport
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę