Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

CLIMAWIN — Wynik w skrócie

Project ID: 262262
Źródło dofinansowania: FP7-SME

Energooszczędne, inteligentne okna

Europejskie małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) połączyły siły, aby zbudować zaawansowane technologicznie okna, które utrzymują przytulną i ciepłą atmosferę wewnątrz budynków przy jednoczesnej lepszej wentylacji.
Energooszczędne, inteligentne okna
Okna są źródłem największych strat cieplnych w budynku. Potrzebne są energooszczędne systemy okienne, które będzie można montować w starszych obiektach mieszkalnych i budynkach użyteczności publicznej.

W ramach finansowanego ze środków UE projektu CLIMAWIN ("An intelligent window for optimal ventilation and minimum thermal loss") stworzono innowacyjny, wysokowydajny system okienny. Okno to potrafi optymalizować klimat wewnątrz pomieszczenia i ogranicza straty cieplne nawet w tych budynkach, w których zainstalowane są niewydajne systemy wentylacyjne.

Konstrukcję okna oparto na systemie naturalnej wentylacji oraz elektronicznych żaluzjach izolacyjnych zasilanych energią słoneczną. System wykorzystuje izolację termiczną, pozyskiwaną energię słoneczną i mechanizm kontrolowania światła dziennego do zwiększenia efektywności energetycznej i poziomu ciepła. Przy pomocy bezprzewodowej technologii radiowej do systemu podłączone są czujniki znajdujące się w pomieszczeniu oraz zautomatyzowane żaluzje. Dzięki temu możliwe jest regulowanie klimatu w pomieszczeniach zgodnie z temperaturą wewnątrz/na zewnątrz budynku, wilgotnością i innymi czynnikami. Wśród innych funkcji optymalizujących wydajność znajdują się zintegrowane nawiewniki do kontrolowania pobierania powietrza oraz rama z dwiema warstwami specjalnego szkła.

Partnerom projektu udało się przekształcić okna w dynamiczne urządzenia do odzyskiwania energii i klimatyzowania pomieszczeń, a tym samym zmaksymalizować sprawność cieplną budynków. Osiągnięcie to ma szansę zrewolucjonizować przemysł budowlany i przyczynić się do szerszego zastosowania wydajnych energetycznie i niedrogich okien inteligentnych, zamiast drogich i energochłonnych systemów ogrzewania i klimatyzacji. Realizacja projektu CLIMAWIN wpisuje się też w unijne działania propagujące budowę domów energooszczędnych i pasywnych.

Dzięki projektowi CLIMAWIN Europejczycy mogą cieszyć się komfortem wewnątrz pomieszczeń, a jednocześnie oszczędzać energię. Efektem są niższe emisje gazów cieplarnianych oraz bardziej przyjazne dla środowiska budynki.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę