Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Ekologiczna alternatywa dla PCW w tkaninach

Tekstylia pokryte polichlorkiem winylu przestały cieszyć się na świecie popularnością z powodu obaw związanych z toksycznością i wykorzystaniem związków plastyfikujących. Wyniki najnowszych badań umożliwiły opracowanie nowych tkanin o podobnych właściwościach, ale bez PCW oraz innych szkodliwych związków.
Ekologiczna alternatywa dla PCW w tkaninach
Stosowanie PCW w ubraniach dziecięcych zostało już w pewnych krajach zabronione, a konsumenci i ekolodzy wywierają naciski, by wprowadzić w tym względzie całkowity zakaz. Poliolefiny (PO) są klasą związków chemicznych stanowiących przyjazną dla środowiska alternatywę dla polichlorku winylu (PCW) oraz nie wymagają stosowanie plastyfikatorów chemicznych zwiększających elastyczność.

Zespół finansowanego przez UE projektu DECOCOAT został powołany w celu opracowania testowych procedur powlekania włókien i tkanin poliolefinami. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu nowej technologii, która umożliwia tworzenie polimerów PO o zróżnicowanych właściwościach.

Zespół projektu DECOCOAT przebadał wiele związków z grupy PO i wybrał kilka z nich na podstawie pożądanego składu oraz właściwości. W laboratorium zbadano ich charakterystykę, by pomóc naukowcom w znalezieniu najlepszego sposobu ich zastosowania w produkcji tkanin. Wybrano także substancje pomocnicze, barwiące lub nadające nowe właściwości, takie jak ognioodporność i przewodnictwo elektryczne.

Naukowcom udało się za pomocą różnych mieszanin PO powlekać zarówno przędzę, jak i tkaninę. Zostały one następnie wykorzystane do stworzenia produktów demonstracyjnych, takich jak kurtka przeciwsłoneczna oraz przeciwdeszczowa, które wykazały, że nowe tkaniny mogą być łączone termicznie lub zszywane, podobnie jak tkaniny z PCW.

Wynikiem projektu DECOCOAT jest fachowa wiedza, procesy i produkty w dziedzinie tkanin powlekanych związkami PO. Jeden z takich produktów jest już w fazie wdrażania komercyjnego, co dowodzi, że wyniki projektu DECOCOAT mogą mieć duży wpływ na przemysł tekstylny.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę