Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Ulepszone wykrywanie oblodzenia – bezpieczniejsze samoloty

Oblodzenie samolotów jest poważnym problemem, zagrażającym ich bezpieczeństwu. Unijni naukowcy opracowali rozproszoną sieć czujników, która zapewni większą dokładność i skuteczność w wykrywaniu, lokalizowaniu i usuwaniu lodu.
Ulepszone wykrywanie oblodzenia – bezpieczniejsze samoloty
Na powierzchni samolotów lecących w zimnym, wilgotnym powietrzu, zwłaszcza na małej wysokości, tworzy się w szybkim tempie lód, który zaburza przepływ powietrza i sterowność samolotu, mogąc prowadzić do tragicznych wypadków. Utrata kontroli z powodu tworzenia się lodu na powierzchni samolotu jest coraz bardziej istotnym problemem, ponieważ rosnący ruch lotniczy sprawia, że samoloty muszą spędzać więcej czasu na niskiej wysokości, krążąc w oczekiwaniu na lądowanie.

Obecne systemy ochrony samolotów przed oblodzeniem mają pewne wady. Wszystko zależy od tego, jak bardzo niezawodny jest system wykrywania oblodzenia, ale większość czujników jest umieszczonych daleko od powierzchni, na których w rzeczywistości nawarstwia się lód. Co więcej, czujniki nie są w stanie rozróżniać poszczególnych rodzajów lodu o właściwościach wpływających na lot w różny sposób. Dzięki pomocy UE w ramach projektu ON-WINGS ("On wing ice detection and monitoring system") naukowcy opracowali technologię optyczną opartą na zintegrowanych, zlokalizowanych czujnikach rozmieszczonych w odpowiednich miejscach, które przezwyciężają te niedogodności.

Czujnik ON-WINGS może być wbudowany w powierzchnię każdej części, również w skrzydła, łopaty wirnika i gondolę silnika, czyli elementy, które mają zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa samolotu. Za pomocą światłowodów emituje światło do lodu i mierzy światło odbite. Nowa technika pomiaru danych ułatwia wykrycie i określenie grubość i rodzaju lodu. W sieci rozproszonej można zastosować wiele czujników. Inteligentny sterownik ochrony przed oblodzeniem może aktywować poszczególne strefy elektrotermicznego systemu ochrony przed oblodzeniem (IPS) w celu zwiększenia efektywności, przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia energii.

Technologia wykrywania oblodzenia ON-WINGS jest dużo dokładniejsza, pewniejsza i elastyczniejsza w porównaniu z tradycyjnymi systemami IPS w odniesieniu do ważnych powierzchni aerodynamicznych. Wprowadzenie jej do sprzedaży przyniesie znaczące ulepszenia w dziedzinie bezpieczeństwa lotniczego, które jednocześnie zmniejszą zużycie paliwa i potrzeby konserwacyjne, zwiększą wydajność i ograniczą emisję spalin. Ograniczy to również wpływ przemysłu lotniczego na zmiany klimatyczne.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę