Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

NEATCORK — Wynik w skrócie

Project ID: 262319
Źródło dofinansowania: FP7-SME
Kraj: Niemcy

Ratowanie wina przed skazą korkową

Nowe metody odkażania korków zabezpieczą przed zmarnowaniem ponad 700 milionów butelek wina rocznie. Skuteczne metody odkażania będą mieć duży wpływ na zmniejszenie strat związanych ze skazą korkową i utrzymanie renomy przez mniejszych wytwórców wina.
Ratowanie wina przed skazą korkową
Korek może zostać skażony przez czynniki zawarte w powietrzu, które nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, lecz wywołują zmiany w bukiecie i smaku wina. Nowe techniki korkowania będą sprzyjać utrzymaniu stałej jakości europejskich win, dzięki zapewnieniu zakładom winiarskim możliwości stosowania korka naturalnego, który pozytywnie wpływa na smak ich wyrobów. Jednocześnie pomoże to w utrzymaniu konkurencyjności małych i średnich wytwórców wina.

W tym kontekście powołano do życia projekt "Novel method to remove chloroanisoles present in cork stoppers" (NEATCORK). Prowadzone badania koncentrowały się na opracowaniu procesu odkażania plazmowego w skali laboratoryjnej, a pozostałe cele obejmowały wdrożenie przemysłowe. Chodziło o zaprojektowanie i zbudowanie prototypu oraz nadającego się do prawy w warunkach przemysłowych.

Po pomyślnym zaprojektowaniu i zbudowaniu wszystkich elementów oraz po dokonaniu niezbędnych modyfikacji ukończono prototyp, składając wszystkie jego komponenty. Aby prototyp mógł spełniać wymogi branżowe, eksperymentowano z takimi parametrami, jak moc zasilania, odległość oraz kąt między korkiem a źródłem plazmy oraz przepływ gazu. Po wielu próbach określono ich najbardziej zbliżone do ideału wartości.

Końcowa weryfikacja prototypu opracowanego w ramach projektu NEATCORK obejmowała testy na zabutelkowanym winie. Po kilku miesiącach przeprowadzono analizę, która obejmowała pomiar zawartości TCA w winie, zawartość przeciwutleniaczy, takich jak dwutlenek siarki lub kwas askorbinowy, ocenę barwy wina i pomiar ilości lotnych aldehydów.

Ocena ogólnych korzyści biznesowych opiera się na dogłębnej analizie, ujawniającej wielkość strat ekonomicznych związanych ze skażeniem, wynoszących dla małych i średnich wytwórców wina od 43 000 do 87 000 euro rocznie. Większe przedsiębiorstwa również mogłyby skorzystać z tej nowej technologii. Nowy system będzie mieć duży wpływ na stabilność sytuacji małych i średnich wytwórców wina korzystających z korków, dzięki zwiększeniu ich konkurencyjności wobec dużych przedsiębiorstw stosujących własne metody odkażania. Z ekonomicznego punktu widzenia technologia NEATCORK przyniesie korzyści zarówno tym przedsiębiorstwom, jak i całej europejskiej gospodarce.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Wino, skaza korkowa, odkażanie, chloroanizol, odkażanie plazmowe
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę