Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

ConductMem — Wynik w skrócie

Project ID: 286497
Źródło dofinansowania: FP7-SME
Kraj: Niemcy

Samoczyszcząca membrana do filtrów

Membrany filtrujące są powszechnie używane w różnorodnych zastosowaniach przemysłowych, lecz ich skuteczność zmniejszają błony biologiczne osadzane przez bakterie. Badaczom udało się opracować membranę przewodzącą, która potrafi się sama oczyszczać z błon biologicznych.
Samoczyszcząca membrana do filtrów
Osadzanie się błon biologicznych może zmniejszać skuteczność membran nawet o połowę i znacznie zwiększa koszty czyszczenia. Membrany trzeba też często wymieniać z powodu osadów, wzrostu ciśnienia lub uszkodzeń spowodowanych ciągłym czyszczeniem.

Finansowany ze środków UE projekt CONDUCTMEM powołano do życia w celu opracowania membrany przewodzącej, która niszczy błony biologiczne poprzez wytwarzanie na swej powierzchni związków chemicznych o właściwościach utleniających. Prace projektu rozpoczęto od opracowania 10 różnych membran przewodzących różniących się wielkością porów, przewodnictwem i natężeniem przepływu. Następnie poddano je testom skuteczności usuwania błon biologicznych.

Najlepszą membranę zainstalowano w prototypowym układzie filtracyjnym i w warunkach laboratoryjnych potwierdzono skuteczne niszczenie błon biologicznych podczas krótkotrwałego filtrowania. Zbudowano prototyp o skali demonstracyjnej ze zautomatyzowanym systemem sterującym, który został następnie zainstalowany w warunkach przemysłowych w obiekcie filtrującym wody ściekowe.

Po dostosowaniu parametrów pracy do warunków operacyjnych stwierdzono, że prototyp skutecznie niszczy błony biologiczne podczas pracy ciągłej. Upowszechnienie rozwiązania CONDUCTMEM pozwoli redukować koszty operacyjne i pomoże przedsiębiorstwom w spełnianiu coraz bardziej rygorystycznych przepisów unijnych dotyczących zużycia wody.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Błona biologiczna, osady, membrana przewodząca, wody ściekowe, filtrowanie
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę