Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Urządzenie do leczenia stopy cukrzycowej

Ponad 55 milionów Europejczyków cierpi na cukrzycę, z czego 8 milionów jest w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia zespołu stopy cukrzycowej. Każdego roku, z powodu nieskutecznego leczenia stopy cukrzycowej, zachodzi konieczność wykonania nawet 450 000 zabiegów amputacji kończyny dolnej, co przekłada się na koszty dla służby zdrowia wynoszące około 2–2,5 miliardów euro.
Urządzenie do leczenia stopy cukrzycowej
Finansowany przez UE projekt PREVENTDFU ("Device for prophylaxis and treatment of diabetic foot ulcers for hospital and home use") prowadzi badania nad rozwiązaniem tego problemu. Zostanie zbudowany prototyp urządzenia do profilaktyki o nazwie FlowOxTM, którego zadaniem będzie zapobieganie wystąpieniu stopy cukrzycowej lub leczenie tego zespołu w warunkach domowych i w domach opieki. To urządzenie zastosuje zmodyfikowaną technologię pulsacyjnego podciśnienia do zwiększania przepływu krwi, zapobiegania powstawaniu ran i stymulowania gojenia owrzodzeń.

Naukowcy pracowali też nad ustaleniem optymalnych metod przywracania przepływu krwi przez kończyny dolne chorych na cukrzycę przy użyciu pulsacyjnego podciśnienia. W tym celu prospektywna kohorta pacjentów będzie obejmować pacjentów chorych na cukrzycę i wolnych od tej choroby, lecz z chorobą tętnic obwodowych, jak również osoby zdrowe. Udało się uzyskać wymaganą aprobatę komisji bioetycznej dla tego badania i rozpoczęły się już eksperymenty pilotażowe. Wyniki badania pozwolą określić optymalne protokoły leczenia i parametry stosowanego podciśnienia.

Naukowcy z projektu PREVENTDFU przeprowadzili wszechstronny przegląd źródeł literaturowych obejmujący medyczne i biomechaniczne aspekty tworzonego urządzenia. Przeprowadzono też badania wśród użytkowników, aby poznać ich punkt widzenia na temat wymogów wobec leczenia stopy cukrzycowej i problemów z ortezami, urządzeniami zewnętrznymi, które modyfikują cechy strukturalne układu nerwowo-mięśniowego i kostnego.

Na podstawie tych przeznaczonych na kostkę specyfikacja projektowa została włączona do pierwotnego projektu i przeprowadzono wstępną analizę ryzyka. W rezultacie wyprodukowano i przetestowano przeznaczone do noszenia prototypy komór na nogę i stopę, wymagające dalszej optymalizacji. Jednocześnie trwają prace nad wyprodukowaniem i optymalizacją innych elementów urządzenia, takich jak system sterowania, pompa, zawory, interfejs użytkownika, zasilacz, czujnik ciśnienia, system rejestracji danych i obudowa.

W ostatecznym kształcie urządzenia FlowOxTM poprawi jakość życia chorych na cukrzycę zmniejszając ryzyko stopy cukrzycowej i związanych z nią zabiegów amputacji palców, stopy i nogi. Będzie się to również przekładać na znaczne oszczędności dla służby zdrowia i będzie stanowić impuls dla rozwoju sektora sprzętu medycznego oraz pomoc dla instytucji opieki i wsparcia.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę