Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Zaawansowane technicznie ubrania dla rybaków zwiększają bezpieczeństwo

Praca rybaka uchodzi za jeden z najbardziej niebezpiecznych zawodów na świecie. Konsorcjum badawcze zajęło się opracowaniem nowej, zaawansowanej odzieży dla rybaków, która pozwoli zapobiegać obrażeniom ciała i zwiększać bezpieczeństwo.
Zaawansowane technicznie ubrania dla rybaków zwiększają bezpieczeństwo
Praca na statku rybackim to ciężka praca fizyczna wymagająca wielogodzinnego wysiłku w niebezpiecznym otoczeniu. Wypadki w rodzaju wypadnięcia za burtę, zaplątania lub uderzenia lecącym przedmiotem są tu na porządku dziennym. Co więcej, choć większość wypadków śmiertelnych jest spowodowanych utonięciem, wielu rybaków nie nosi kamizelek asekuracyjnych, ponieważ są one niewygodne lub zbyt obszerne.

Mając na uwadze te zagrożenia zawodowe, finansowany ze środków UE projekt 'Protective clothing for improved safety and performance in the fisheries' (SAFE@SEA) zajął się opracowaniem I przetestowaniem w pełni funkcjonalnego zestawu ochronnego, który zwiększałby bezpieczeństwo pracy bez niewygody I ograniczania swobody ruchów. Swoją wiedzę fachową I zasoby wniosło do projektu kilka firm I instytucji badawczych.

W ramach projektu SAFE@SEA opracowano kilka rodzajów odzieży: kurtki, spodnie, kamizelki, rękawice I nakrycia głowy. Wszystkie elementy wykonano z wytrzymałego I wodoodpornego materiału samonaprawiającego się. Każdy element zaprojektowano z myślą o poprawie ergonomii I zapewnieniu ochrony przed konkretnymi zagrożeniami podczas pracy — przykładem mogą być rękawice odporne na przecięcie lub nakrycie głowy amortyzujące wstrząsy.

Ponadto z ubraniami zintegrowano nadmuchiwaną kamizelkę asekuracyjną, alarm wypadnięcia za burtę, światło awaryjne oraz nadajnik GPS I radiowy. Wszystkie te zabezpieczenia włączają się automatycznie w chwili zanurzenia w wodzie, ułatwiając statkom znalezienie człowieka za burtą dzięki namierzaniu GPS I ulepszonej widzialności.

Ubrania zostały dokładnie przetestowane przez rybaków I wszyscy bez wyjątku stwierdzili znacznie większy komfort noszenia I wyższą sprawność pracy. Sprzęt opracowany przez projekt SAFE@SEA stanowi zatem ważny postęp w zapewnianiu bezpieczeństwa rybaków, a może też znaleźć zastosowanie w innych niebezpiecznych zawodach. Łącza dotyczące projektu: http://www.youtube.com/watch?v=4bf5kr3l-1M, https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=J-NArdrGzpA

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę