Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Pokładowa elektronika lotnicza nowej generacji

Sposób rozmieszczenia elektroniki pokładowej samolotów w obudowach ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia instalacji i konserwacji. W ramach unijnej inicjatywy powstał nowy standard, który lepiej odpowiada dzisiejszym ograniczeniom w porównaniu z dotychczasowymi metodami, stosowanymi od kilkudziesięciu lat.
Pokładowa elektronika lotnicza nowej generacji
Rozwój elementów awioniki, takich jak zarządzanie lotem i kontrola lotu, pociąga za sobą wzrost złożoności odpowiedniego oprogramowania i sprzętu. Efektem są wysokie koszty utrzymania, konieczność składowania dużych ilości części zamiennych oraz wysokie koszty uaktualniania funkcji. Choć dotychczas techniki montażu tych architektur pozwalały na skuteczne radzenie sobie z rosnącą złożonością rozwiązań awioniki, nadeszła pora na stworzenie podejścia alternatywnego, które pozwoli zintegrować najnowsze innowacje technologiczne i konstrukcyjne.

Finansowany ze środków UE projekt PRIMAE (Packaging of future integrated modular electronics) miał na celu opracowanie elastycznego, niezawodnego i otwartego standardu montażu dla nowej generacji elektroniki lotniczej.

Założeniem projektu było zmniejszenie objętości i ciężaru obudów elektroniki, a także obniżenie kosztów i poprawa niezawodności montażu. Określono i udoskonalono specyfikacje standardów chłodzenia i montażu, a także zbadano trzy wstępne konstrukcje.

Zespół przeprowadził serię zaawansowanych analiz technologicznych dotyczących przepisów określających zdatność do lotu, obejmujących chłodzenie, lekkie materiały kompozytowe, zakłócenia elektromagnetyczne, zasilanie i łączność.

Wdrożono kilka nowoczesnych technologii, takich jak systemy chłodzące, bezpośrednia łączność z samolotem, modułowe, wszechstronne złącza oraz lekkie konstrukcje kompozytowe.

Po dokonaniu harmonizacji koncepcji zespół PRIMAE zaproponował ją jako standard dla nowych generacji montażu elektronicznego w dużych i regionalnych samolotach i śmigłowcach przyszłości.

Nowe metody montażu elektronicznego opracowane w projekcie PRIMAE przyczynią się do poprawy konkurencyjności przemysłowych producentów awioniki, a także do obniżenia kosztów i ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Aeronautyczne, elektronika pokładowa, samolot, awionika, elektronika modułowa, montaż elektroniczny
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę