Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Urządzenie ograniczające drżenie ramion i nadgarstków

Urządzenie ograniczające drżenie ramion i nadgarstków
Urządzenie ograniczające drżenie ramion i nadgarstków
Drżenie samoistne jest postępującym zaburzeniem neurologicznym, które objawia się w ramionach i nadgarstkach zwykle po 40 roku życia. Obecne metody leczenia obejmują drogie i inwazyjne zabiegi chirurgiczne lub leki na receptę, które mają negatywny wpływ na jakość życia.

Aby rozwiązać ten problem zdrowotny finansowany przez UE projekt TREM-END miał na celu opracowanie ortezy, która powstrzymuje lub tłumi drżenie ramion i nadgarstków. Zespół projektu wybrał technologię bezwładnościowego tłumienia drżeń, stosowaną zwykle w przemyśle, która polega na absorbowaniu lub przekierowywaniu ruchu.

Naukowcy najpierw stworzyli model teoretyczny drgań kończyny górnej, aby ocenić, jakie są wymagania wobec tworzonego urządzenia. Następnie zdefiniowali system tłumienia drgań i stworzyli projekt techniczny.

Kolejnym etapem było zaprojektowanie i wytworzenie dyskretnego tłumika obrotowego i wymaganej ortezy mocującej. Testy ukończonego urządzenia wykazały skuteczność w ograniczaniu drgań wynoszącą do 70% w porównaniu z 60-90% uzyskiwanymi po zabiegu chirurgicznym.

Złożono wniosek o objęcie wyników projektu TREM-END ochroną własności intelektualnej i trwa analiza rynku, aby wprowadzić nową ortezę do sprzedaży.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Drżenie samoistne, orteza, tłumienie obrotowe, obciążenie biomechaniczne, analiza rynku, tłumienie bezwładnościowe
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę