Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Nowe soczewki do kolektorów słonecznych

Naukowcy opracowali prototypową metodę produkcji soczewek, które mają zwiększyć sprawność kolektorów słonecznych. Soczewki mają mikrostrukturalną powierzchnię, która umożliwia bardzo precyzyjne kontrolowanie światła.
Nowe soczewki do kolektorów słonecznych
Obecnie przemysł skoncentrowanych technologii fotowoltaicznych (CPV) wykorzystuje elementy optyczne wykonane z krzemu na szkle. Zdolność tego rodzaju soczewek do transmisji fal świetlnych pogarsza się z upływem czasu, a żywotność materiału może wynosić nawet zaledwie 15 lat.

Lepszym rozwiązaniem pod względem trwałości są soczewki wykonane z polimeru na szkle, które pozwoliłyby na zwiększenie ilości energii wytwarzanej przez moduł CPV o 5%. Konsorcjum realizujące finansowany przez UE projekt POLYGLASS opracowało prototypowy proces produkcji i prototypowy moduł CPV wykorzystujący te soczewki.

Celem projektu było stworzenie nowego, konkurencyjnego produktu, cechującego się wydłużonym okresem eksploatacji oraz niższymi kosztami montażu, konserwacji i produkcji. Ogólnym celem było natomiast zwiększenie ilości energii wytwarzanej przy pomocy kolektorów słonecznych.

Kluczem do powodzenia projektu było stworzenie odpowiedniego polimeru, narzędzia produkcyjnego oraz procesu produkcji. Po ukończeniu tych prac naukowcy zbudowali prototypowy moduł CPV, który poddano standardowym testom.

Prototyp wystawiono na działanie promieni słonecznych, uzyskując dobre wyniki w zakresie generowania prądu elektrycznego w normalnych warunkach. Uzyskano także doskonałe wyniki, jeśli chodzi o przyleganie polimeru i powierzchni szklanej, co oznacza, że rozwiązanie to może potencjalnie znaleźć zastosowania wykraczające poza zakres projektu.

Technologia POLYGLASS powstała w czasie, gdy obserwujemy wysoki popyt na systemy kolektorów słonecznych i ich tanie podzespoły. Dlatego też powinna przyczynić się do podniesienia europejskiej konkurencyjności w tej dziedzinie, szczególnie ze względu na elastyczność nowego procesu produkcji.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę