Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Robot wspomagający rehabilitację po udarze

Aby pomóc ofiarom udaru odzyskać sprawność i niezależność, europejskie konsorcjum opracowało innowacyjne metody ćwiczeń. Urządzenie WALKX zapewnia pomoc i wsparcie pacjentom, którzy od nowa uczą się chodzenia.
Robot wspomagający rehabilitację po udarze
Udar jest wiodącą przyczyną niepełnosprawności w Europie i co roku dotyka 0,2% populacji. Wprawdzie większość pacjentów przeżywa, jednak pilnie wymagają rehabilitacji i hospitalizacji, co stanowi obciążenie dla budżetu państw europejskich wynoszące miliardy euro każdego roku. Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) celem rehabilitacji poudarowej powinno być przywrócenie większości pacjentów zdolności do niezależnego funkcjonowania w trzy miesiące po udarze.

W tym kontekście naukowcy z europejskiego projektu WALKX przystąpili do opracowania urządzenia do wspomagania pacjentów w codziennych czynnościach. Urządzenie WALKX jest programowalnym robotem. Użytkownik może korzystać z urządzenia WALKX jak z chodzika lub popychać je podczas chodzenia i ćwiczeń, w zależności od poziomu kontroli nad ciałem.

To użyteczne urządzenie do rehabilitacji korzysta z algorytmów do wyliczania optymalnego wzorca chodu. Opracowano też jednostkę do unoszenia i stabilizacji z różnymi trybami działania, przeznaczono do stosowania u osób do 100 kg. Tryb wsparcia masy ciała został opracowany, aby ograniczyć obciążenie nóg pacjenta, a tryb wspomagania ma na celu postępowanie za ruchem pacjenta.

Urządzenie ma też jednostkę do kierowania ruchami stóp w kierunkach do przodu, do tyłu, w górę, w dół i na boki. Dodatkowe wsparcie całkowitej masy ciała jest możliwe przy zastosowaniu specjalnej kamizelki.

Na wczesnych etapach rehabilitacji urządzenie ma być stosowane pod nadzorem fizjoterapeuty. W miarę odzyskiwania sił, pacjent będzie zdolny do samodzielnej pracy z urządzeniem i kontynuowania rehabilitacji w domu.

Jedną z ważnych zalet urządzenia do wspomagania ćwiczeń WALKX jest możliwość dostosowywania go do postępów w odzyskiwaniu sprawności poszczególnych pacjentów. Podsumowując, oczekuje się, że opracowane urządzenie przyspieszy regenerację pacjentów po udarze i zwiększy ich niezależność.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Robot, udar, rehabilitacja, urządzenie, algorytm, wsparcie masy ciała, wsparcie całego ciała, trening ze wspomaganiem, odzyskiwanie sprawności
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę