Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Feature Stories - Nowa szansa dla pacjentów cierpiących na niewydolność nerek

Terminalne stadium niewydolności nerek stanowi globalny problem zdrowotny - szacuje się, że około 2,4 milionów pacjentów na świecie poddawanych jest każdego roku dializie. Co więcej, liczba chorych wzrasta o 7-8% rocznie, ze względu na starzenie się społeczeństwa oraz wzrost liczby zachorowań na cukrzycę. Uczestnicy projektu NEPHRON+ starają się poprawić jakość życia osób cierpiących na niewydolność nerek poprzez opracowanie przenośnej, sztucznej nerki, wzbogaconej o rozwiązania informatyczne i telekomunikacyjne, umożliwiające zdalne monitorowanie.
Feature Stories - Nowa szansa dla pacjentów cierpiących na niewydolność nerek
Chroniczna niewydolność nerek dotyka statystycznie jednego na dziesięciu obywateli. Ci z nas, którzy zapadną na to schorzenie, będą musieli zmierzyć się z drastycznym pogorszeniem stanu zdrowia.

Nieleczona niewydolność nerek jest chorobą śmiertelną. Co więcej, nawet najlepsze leczenie nie zawsze jest idealne. Pacjenci muszą bowiem być poddawani dializie przy użyciu specjalnej maszyny, w domu lub w warunkach szpitalnych, czasem nawet co kilka godzin. Oznacza to, że osoby cierpiące na to schorzenie spędzają dużą część życia podłączone do urządzeń do dializy. Prognozowana długość dalszego życia dla osób w wieku 20-29 lat, u których zdiagnozowano tę chorobę, wynosi zaledwie około 20 lat, chyba, że uda się dla nich znaleźć dawcę nerki.

Jest jednak nadzieja, że powyższa sytuacja ulegnie poprawie. Finansowane ze środków UE konsorcjum badawcze opracowuje bowiem przenośną, sztuczną nerkę, która być może pozwoli pacjentom poddawanym obecnie dializie prowadzić pełniejsze i bardziej aktywne życie oraz zwiększyć jego prognozowaną długość o 10-16 lat.

Przyszłość przenośnej dializy

Urządzenie NEPHRON+ WAKD (Przenośna Sztuczna Nerka - 'Wearable Artificial Kidney Device') jest obecnie testowane na zwierzętach, a wkrótce zostanie poddane serii restrykcyjnych testów na ludziach, zanim zostanie zastosowane u pacjentów cierpiących na niewydolność nerek. Prace projektowe osiągnęły etap, na którym uczestniczący w nich partnerzy rozważają komercjalizację tego rozwiązania. Ze względu na ciągły wzrost liczby zachowań na niewydolność nerek oraz presji na szpitale w zakresie stosowania coraz skuteczniejszych i tańszych metod leczenia szacuje się, że rynek urządzeń do dializy jest wart nawet 15 miliardów euro rocznie, twierdzi Dr Leonidas Lymberopoulos, koordynator projektu.

Zalety przenośnej dializy

System NEPHRON+ działa jak tradycyjna maszyna do dializy, kierując krew pacjenta przez szereg filtrów usuwających produkty przemiany materii, które u osób zdrowych wydalane są wraz z moczem, a także utrzymując ciśnienie krwi na bezpiecznym poziomie. Pacjenci stosujący system NEPHRON+ mogą monitorować jego pracę za pośrednictwem smartfona. Co więcej, zarejestrowane dane mogą być przesyłane do lekarza-specjalisty zajmującego się danym pacjentem, w celu zapewnienia mu ciągłej opieki. Przenośne urządzenie pozwoli ograniczyć liczbę nagłych wizyt w szpitalach, gdyż stała dializa jest bardziej skuteczna niż leczenie nagłych przypadków.

Frank Simonis, kierownik techniczny projektu NEPHRON+ tłumaczy, że: "Ciągła, całodobowa dializa w oparciu o przenośne urządzenie pozwala płynnie i stale usuwać toksyny z organizmu, w sposób analogiczny do prawdziwej nerki. Efektem jest drastyczna poprawa stanu zdrowia pacjenta oraz wyeliminowanie "syndromu schorzenia post-dialitycznego" ('after dialysis sickness syndrome') , na który cierpi wielu pacjentów".

Dr Lymberopoulos uważa ponadto, że rozwiązanie NEPHRON+ pozwoli obniżyć koszty opieki nad pacjentami cierpiącymi na niewydolność nerek, gdyż zmniejszy się ilość wypisywanych leków na receptę, ograniczy się interwencje personelu pielęgniarskiego, a także koszty urządzeń. Oczekuje się, że w przypadku każdego pacjenta uda się oszczędzić 15 000 - 20 000 euro rocznie. Biorąc pod uwagę to, że w Europie na niewydolność nerek leczonych jest około 340 000 osób, oszczędności mogą sięgnąć 5-7 miliardów euro.

Co najważniejsze, tłumaczy Anastasia Garbi, była kierownik projektu, "pacjenci będą mogli prowadzić bardziej normalne życie, pracować i ćwiczyć fizycznie, bez konieczności spędzania długich godzin w centrach hemodializy".

Projekt NEPHRON+ uzyskał wsparcie finansowe w ramach Siódmego Programu Ramowego UE (7PR).

Hiperłącza do projektu w serwisie CORDIS:

- 7PR w serwisie CORDIS
- informacje na temat projektu NEPHRON+ w serwisie CORDIS

Hiperłącze do strony internetowej projektu:

- strona internetowa projektu " ICT enabled Wearable Artificial Kidney and Personal Renal Care System"

Inne hiperłącza:

- strona internetowa Komisji Europejskiej poświęcona agendzie cyfrowej

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę