Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

HERRB — Wynik w skrócie

Project ID: 296693
Źródło dofinansowania: FP7-JTI

Obracające się łopaty wytwarzają prąd elektryczny

Mniejsza masa, niższe zużycie paliwa i ograniczone emisje to najważniejsze zalety ekologicznych wiropłatów. Finansowany ze środków UE zespół badawczy postanowił wykorzystać ciepło odpadowe z obracających się łopat i wykorzystać je do zasilania elektrycznych hamulców wirnika z zamiarem opracowania lżejszego, bezpieczniejszego i bardziej ekologicznego statku powietrznego.
Obracające się łopaty wytwarzają prąd elektryczny
Prace nad elektryfikacją wiropłatów nie są tak zaawansowane jak w przypadku samolotów pasażerskich i wymagają wprowadzenia daleko idących zmian architektonicznych. Naukowcy dzięki unijnemu dofinansowaniu projektu HERRB ("Helicopter electric regenerative rotor brake") opracowują w pełni elektryczny zamiennik aktualnie stosowanego mechaniczno-hydraulicznego układu hamulcowego wirnika.

System HERRB będzie odzyskiwał energię, która zwykle oddawana jest przez łopaty w postaci ciepła, i umożliwi kontrolowane hamowanie odzyskowe wirnika nośnego i sterującego. Urządzenie może służyć także jako generator prądotwórczy podczas lotu, umożliwiając wspomagany elektrycznie start i kontrolowaną autorotację w przypadku awarii silnika. Aby takie rozwiązanie zdało egzamin, niezbędne jest zminimalizowanie masy przy zachowaniu wymaganej niezawodności i bezpieczeństwa.

W pierwszym okresie sprawozdawczym naukowcy opracowali niezbędne specyfikacje i narzędzia do modelowania. Posłużyły one do zaprojektowania i optymalizacji dynamicznego (odzyskowego) hamulca wirnika oraz elektrycznego hamulca statycznego. Następnie naukowcy zbudowali prototyp urządzenia, aby scharakteryzować jego działanie w pełnowymiarowych testach symulujących warunki elektryczne, mechaniczne i termiczne pracy.

Projekt HERRB powinien przyczynić się do rozwoju technologii elektrycznych wiropłatów dzięki prototypowemu układowi hamowania odzyskowego. Pozwoli to zmniejszyć masę wiropłatu, a jednocześnie zwiększyć sprawność napędu oraz poprawić wydajność spalania paliwa i ograniczyć emisje, prowadząc do stworzenia bardziej ekologicznego i bezpieczniejszego statku powietrznego.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę