Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Żegnaj niebiesko światło, witaj Słońce

Dzięki wsparciu UE naukowcy stworzyli system na bazie diody LED, który umożliwia uzyskanie żądanego koloru i ma 95 % wydajności. W nowej lampie można nawet wprowadzić całodobowy program fluktuacji światła z telefonu komórkowego.
Żegnaj niebiesko światło, witaj Słońce
Diody LED i świecące ciała stałe zyskują coraz większy udział w rynku kosztem standardowego oświetlenia fluorescencyjnego. Diody LED mają dużo większą wydajność energetyczną, szybko się włączają i nie są kosztowne. Jednakże istnieją problemy z uzyskaniem właściwego koloru: światło ma niebieskawe zabarwienie, które jest nieprzyjemne, stresogenne i męczy oczy. Przy zastosowaniu w oświetleniu chirurgicznym może to utrudniać rozróżnienie skóry, tkanek i szczegółów budowy narządów, obniżając jakość chirurgii.

Zespół finansowanego przez UE projektu "High efficiency and rendered colour using LED solid state lighting" (HERCULES) pracował nad udoskonaleniem oświetlenia na bazie diod LED z myślą o sektorze medycznym. Naukowcy koncentrowali się na zwiększaniu wydajności, jasności i koloru kompletnej jednostki oświetleniowej do zastosowań w medycynie, zapewniając jednocześnie możliwość odkażania. Wydajność zależy od doboru diody, składu kolorystycznego, jej obwodów elektronicznych i projektu termicznego.

W projekcie HERCULES powstał zaawansowany system oświetleniowy, który łączy różne źródła światła w postaci diod LED, aby uzyskać niemalże idealne odwzorowanie koloru w całym widmie światła widzialnego, przy niezwykle wysokiej wydajności.

Badacze zaprezentowali tę technologię w dwóch postaciach: jako lampę przyłóżkową i lampę do badań. Lampa przy łóżku umożliwia regulację temperatury światła, dostosowując się do naturalnego rytmu dobowego. Jest dostarczana z dedykowanym programatorem, lecz można ją programować i sterować nią również za pomocą smartfonu. Lampa do badań ma pięć ustawień kolorów, od niebieskiego do czerwonego. Dobre odwzorowanie koloru R9 (nasycona czerwień) zwiększa rozdzielczość przy różnicowaniu tkanek podczas zabiegów chirurgicznych, a ustawienie zimnej bieli ułatwia ogólne badania i jest szczególne użyteczne przy uwidocznianiu żył do bezpiecznego i bezbolesnego pobierania krwi.

Zespół projektu HERCULES opracował wysoce wydajne, oddające pełną gamę kolorów i oszczędne systemy oświetlenia LED o szerokim spektrum zastosowań, w których potrzebne jest uzyskanie odpowiednich barw. Opracowana technologia znacząco zwiększy konkurencyjność związanych z tą branżą małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w UE. MŚP będące partnerami projektu opracowały realistyczny plan wykorzystania wyników i niedługo wejdą na rynek z nowymi produktami. Zmniejszenie zużycia energii związane z tym oświetleniem będzie mieć znaczący wpływ na ograniczenie kosztów zabiegów, emisji i globalnych zmian klimatycznych.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Dioda LED, lampka łóżkowa, lampa do badań, oddawanie barw, świecące ciało stałe
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę