Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

EZ-LINE — Wynik w skrócie

Project ID: 243737
Źródło dofinansowania: FP7-SME
Kraj: Włochy

Nowatorska technologia naprawia rury na miejscu

Naukowcy korzystający z dofinansowania UE opracowali bezpieczny, solidny i wymagający mniejszych nakładów roboczych system, zapewniający efektywne i trwałe naprawy rur.
Nowatorska technologia naprawia rury na miejscu
Infrastruktura kanalizacyjna w europejskich miastach jest stara i wymaga napraw. Ponad 2,6 mld metrów sześciennych wody pitnej (30% całej ilości) marnuje się z powodu przecieków, które powodują ponadto straty energetyczne. W samym Londynie każdego dnia przez pęknięcia w rurach ucieka 890 megalitrów wody. Naprawy są trudne, długotrwałe i kosztowne, ale europejskie prawodawstwo w sprawie jakości wody pitnej wymusza poszukiwanie odpowiednich rozwiązań.

Przy wsparciu UE, w ramach projektu "Novel technology for low cost re-lining of pipe infrastructure" (EZ-LINE opracowano technologię eliminującą konieczność całkowitej wymiany starych rur. Jako technologia bezwykopowa, system ten nie wymaga rozkopywania ulic w celu rehabilitacji rur, wymaga jedynie dostępu do końców rur.

Rozwiązanie EZ-LINE to system niskonakładowy, który nie powoduje wzrostu kosztu infrastruktury. Co więcej, charakteryzuje się niewielkimi wymaganiami w zakresie konserwacji, niskim zużyciem energii i doskonałymi wynikami eksploatacyjnymi.

Aby przeprowadzić modernizację starych rur, system EZ-LINE powleka je od wewnątrz substancją termoplastyczną. W porównaniu z innymi bezwykopowymi metodami rehabilitacji, nie wymaga ona używania szkodliwych żywic i jest łatwa w instalacji oraz przyjazna środowisku, spełniając tym samym normy europejskie. Ten elastyczny materiał termoplastyczny wciąga się do rury, dociska się do wewnętrznej powierzchni wadliwej rury, podgrzewa i utrwala nowatorską głowicą PIG.

W czasie utrwalania, materiał częściowo topi się tworząc gładką, wodoszczelną, jednolitą powłokę wzmocnionego tworzywa sztucznego. Powłokę można opcjonalnie przepleść wzmacniającymi włóknami. Dzięki temu wzrasta wytrzymałość na rozerwanie, zwiększając tym samym zdolność wytrzymania wysokich ciśnień wody.

Członkowie konsorcjum pomyślnie zademonstrowali proces rehabilitacyjny EZ-LINE w instytucie partnerskim. Proces renowacji przeprowadzono z użyciem prototypu sprzętu przy prędkości 6 metrów na godz. Oczekuje się, ze prędkość ta znacznie wzrośnie przy zastosowaniu sprzętu komercyjnego o większej wydajności.

System EZ-LINE znajdzie zastosowanie zarówno w budownictwie mieszkaniowym jak i w systemach komunalnych, gwarantując nieprzerwaną pracę europejskiej sieci rurociągowej. Innowacyjną metodę renowacji będzie można również rozwinąć tak, aby mogła zostać wykorzystana w rurociągach naftowych i gazowych.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Stare rury, naprawa rur, woda, infrastruktura kanalizacyjna, bezwykopowa, wykładzina termoplastyczna, głowica PIG, wzmocnione tworzywo sztuczne, ciśnienie wody, renowacja, sieci rurociągowe
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę