Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Masowa produkcja może pomóc uratować lasy

Finansowane ze środków UE konsorcjum z powodzeniem opracowało nową, zrównoważoną i intensywną technologię wielkoskalowej produkcji siewek do regeneracji lasów.
Masowa produkcja może pomóc uratować lasy
Ze względu na wysokie poziomy bioróżnorodności, lasy są szczególnie wrażliwe na podwyższone temperatury wynikające ze zmiany klimatu. Odczuwają także przykre skutki niedoinwestowania produkcji materiałów do regeneracji leśnej. Finansowany przez UE projekt "Sustainable production of forest regeneration materials for protection against climate change" (REGEN-FOREST) skupił się na rozwiązaniu tego problemu.

Projekt REGEN-FOREST z powodzeniem opracował nową, zrównoważoną i opłacalną technologię produkcji siewek drzewnych. Technologia ta oparta jest na przyjaznym dla środowiska urządzeniu mobilnym, które wykorzystuje diody LED do uprawy siewek na półkach obrotowych.

Prototypowa komora wzrostu zawiera trzy lampy LED z widmem ciągłym, które znacznie różni się od "zwyczajnych", czerwonych i niebieskich widm, dostępnych obecnie na rynku. Źródło światła LED połączone jest ze ściśle kontrolowanymi warunkami kiełkowania i wzrostu, co ogranicza zapotrzebowanie na energię, wodę, składniki odżywcze i pestycydy.

Półki obrotowe są w stanie utrzymać 30 tac zawierających nawet 17 280 siewek na jeden cykl i zapewniają niezmienne oświetlenie, temperaturę i wilgotność, tworząc stałe warunki wzrostu. W związku z tym, klimat zewnętrzny nie ma wpływu na urządzenie. Zraszacze, poziomy temperatury i wilgotności regulowane są przez centralny zespół sterowania, który jest na tyle prosty, że nadaje się do obsługi przez dowolną osobę, która odbyła kilkugodzinne szkolenie.

W rezultacie prototyp jest pięciokrotnie bardziej wydajny pod względem przestrzeni i oszczędności energii niż modele standardowe. Co więcej, dzięki niższej masie i obniżonemu zużyciu energii, prototyp może zostać z łatwością przetransportowany do nowej lokalizacji i zasilany za pomocą przenośnego generatora.

Nowa technologia wykorzystująca diody LED reprezentuje dużą zmianę w dziedzinie produkcji szkółek leśnych do celów zalesiania. Nie tylko jest ona bardziej opłacalna, ale także przyczynia się do ochrony środowiska poprzez ograniczenie zużycia energii dzięki zastosowaniu technologii LED, obniżając w ten sposób emisje gazu cieplarnianego. Ponadto, ponieważ diody LED nie generują dodatkowego ciepła, powstaje dalsza oszczędność energii w postaci obniżonych kosztów klimatyzacji.

Zespół REGEN-FOREST stworzył opłacalne, przyjazne dla środowiska mobilne urządzenie do masowej produkcji siewek do regeneracji lasów, w starannie kontrolowanych warunkach. Urządzenie cieszy się już sporym zainteresowaniem, a potencjalni klienci mogą je obejrzeć, odwiedzając Uniwersytet Tuscia w Viterbo, we Włoszech.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Lasy, siewki, regeneracja lasów, bioróżnorodność, podwyższone temperatury, zmiana klimatu, materiał regeneracyjny, diody LED, półki obrotowe, kiełkowanie, produkcja szkółki leśnej, zalesianie, przyjazny dla środowiska
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę