Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

CESAR — Wynik w skrócie

Project ID: 286513
Źródło dofinansowania: FP7-SME

Klimatyzacja zasilana energią słoneczną

W miesiącach letnich klimatyzacja jest szczególnym obciążeniem dla sieci elektroenergetycznej. Aby rozwiązać ten problem, w ramach nowego projektu badawczego opracowano urządzenie klimatyzacyjne zasilane energią słoneczną, o niskich kosztach utrzymania.
Klimatyzacja zasilana energią słoneczną
Chłodzenie absorbcyjne to system, w którym do schładzania wykorzystuje się źródło ciepła przy minimalnym zużyciu prądu. Choć rozwiązanie to ma ogromną przyszłość, obecnie stosowane tego typu systemy są drogie i niekompatybilne z popularnymi urządzeniami klimatyzacyjnymi.

Aby temu zaradzić, uruchomiono finansowany ze środków UE projekt CESAR ("Cost-effective solar air conditioning") mający na celu zaprojektowanie niewielkiej, taniej jednostki chłodzenia absorbcyjnego zasilanej źródłem energii odnawialnej. W tym celu konieczne było opracowanie nowych płynów chłodzących, wymienników ciepła i systemu kontroli.

W ramach projektu CESAR przetestowano różne płyny chłodzące, i po wyłonieniu najbardziej odpowiedniego zbadano go szczegółowo pod kątem kompatybilności z prototypowym urządzeniem. Pozostałe elementy systemu wymiany ciepła (pochłaniacz, generator, kondensator i parownik) zostały zmodyfikowane z naciskiem na obniżenie kosztów i zwiększenie efektywności. Wdrożono również specjalne oprogramowanie projektowe i algorytmy mające ułatwić opracowywanie i testowanie prototypu w warunkach laboratoryjnych i w terenie.

Wymagane jest przeprowadzenie dalszych prac projektowych i walidacji oprogramowania systemu kontroli. Nowa jednostka klimatyzacyjna zasilana energią słoneczną ma potencjał, by zrewolucjonizować branżę, umożliwiając znaczne oszczędności i większe wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę